-13%
-13%
|
#721586853
QA1 5Q685-3 5Q Series Shock, Twin Tube, Large Body , 6 In, 5-3
$209.95
/each
Factory Shipped
$243.68
Save $33.73
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Shock Type | Twin Tube |
| Shock Adjustability | Non-Adjustable |
| Shock Body Material | Steel |
| Body Diameter | 2.0625" |
| Shock Body Type | Smooth |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyQA1 5Q685-3 Details
QA1 5Q685-3 Details
QA1's rebuildable twin tube shocks offer the performance, consistency and tunability racers demand.
Formerly known as 51 and 53 series shocks, the 5Q series is a large body steel shock available in both bearing mount and stock mount configurations. Choose from 7" and 9" bearing mount bodies or various stock mounted lengths depending on rules and applications. Shocks are also available with rebound adjustable piston rods to adjust valving at the track.
Small details add up to provide great overall performance. The black zinc coating ensures a very consistent finish, creating a tight seal every time. The scalloped base loop increases clearances in tight areas like upper control arms and shock mounts. Pistons are made of high-quality raw aluminum, minimizing variations that can be found in anodized parts. You can valve the shock with bleed shims or drill out bleeds to maximize tunability.
- T-Bar and stud mounted non-adjustable 6" length large body, twin tube shock.
- 5Q shocks can be re-valved and rebuilt by racers in a matter of minutes using basic tools
- Two-piece bodies make it simple to disassemble and reassemble shocks
- The gland features relief cuts and a hyper screw port, making shocks easy to fill and bleed on assembly.
- An upgraded seal kit minimizes leaks-especially in high-rebound applications
- The compression tube uses a slip fit design to simplify the rebuild process
- 5Q shocks utilize a laser-engraved, black-anodized closure nut to make serial numbers and valving easy to read at the track or in the shop
QA1's steel body shocks can be used in coil-over configurations using the appropriate kits (sold separately). Racers can rebuild and re-valve their own shocks using available tuning and rebuild kits.
Type: Twin Tube
Body Diameter: 2-1/16"
Body Material: Steel
Body Finish: Black zinc
Threaded Body: No
Mounting: Stock Mount
Adjustable Valving: Non-adjustable
Piston: Linear or Linear Digressive
Base Valve: Yes
Gas Charged: No
Coil-Over Compatible: Yes
CK5Q70 – 2-1/2" ID Spring, 7" shock
CK5Q71 – 5" OD Spring, 7" Shock
CK5Q90 – 2-1/2" ID Spring, 9" Shock
CK5Q91 – 5" OD Spring, 9" Shock
Applications: Street Stock, Hobby Stock, B-Mod/Sport Mod, Modified
Guides & Documents
QA1 5Q685-3 Specifications
QA1 5Q685-3 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 5Q685-3 |
| Brand | QA1 |
| Shock Type | Twin Tube |
| Shock Adjustability | Non-Adjustable |
| Shock Body Material | Steel |
| Body Diameter | 2.0625" |
| Shock Body Type | Smooth |
| Shock Body Size | Large Body |
| Shock Stroke Range | 8.00" to 8.99" |
| Position | Rear |
| Stroke | 8.00" |
| Compression Valving | 5 |
| Rebound Valving | 3 |
| Upper Shock Mount | T-Bar |
| Lower Shock Mount | Eyelet |
| Finish | Zinc Plated |
| Gas Charged | No |
| GENERAL | |
| Shock Stroke | 8.00 |
| Coil-Over Compatible | Yes |
| Notes | Gm Metric rear stock mount |
| GTIN Code | 806990164919 |
| Color | Black |

