|
#72153944
QA1 53944 53 Series Shock, 9.38/13.5 Comp/Ext, 4-4 Valving
Discontinued
This item is currently not available
Shop all QA1 53 Series Shocks
Key Specs
| Shock Type | Twin Tube |
| Shock Body Material | Steel |
| Body Diameter | 2.06" |
| Shock Body Type | Smooth |
| Shock Body Size | Large Body |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyQA1 53944 Details
QA1 53944 Details
The new 53 Series is a stock mount twin tube shock absorber. Formerly the FC Series, this shock features hard-anodized internals packaged inside a strong, steel stock mount body that allows for enhanced internal gas bag clearance. The 53 Series is manufactured in-house for superior durability and strength. Hands down, this is the best shock for stock mount applications.
The 53 Series is the hot setup for Southern Sport Mods, stock cars, street stocks, mini stocks and limited modifieds. Specific valvings available for Southern Sport Mods to promote weight transfer and increase traction.
- 2-1/16" Steel twin tube body
- Stock mount
- Deflective disc valving
- Linear valving provides a more stable car and allows the driver to feel the car better
- Racer revalveable and rebuildable designed for unparalleled repeatability
- Custom valving available
- Non-fading
- 100% Dyno tested & serialized
- Made in the USA
*QA1 also offers a brand new high-flow linear two port piston for the 51 & 53 Series as an additional accessory. This two port piston design allows the valve discs to open consistently which results in a smoother force curve and accommodates independent compression and rebound bleed circuits for precision low-speed force control.
*Note: Be sure to check compressed and extended lengths carefully for proper fit. QA1 lengths do not necessarily correspond to competitors? lengths.
Guides & Documents
QA1 53944 Specifications
QA1 53944 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 53944 |
| Brand | QA1 |
| Shock Type | Twin Tube |
| Shock Body Material | Steel |
| Body Diameter | 2.06" |
| Shock Body Type | Smooth |
| Shock Body Size | Large Body |
| Shock Stroke Range | 9.00" to 9.99" |
| Position | Front |
| Compression Valving | 4 |
| Rebound Valving | 4 |
| Mount Position | Stock Mount |
| Upper Shock Mount | Single Stud |
| Lower Shock Mount | T-Bar |
| Extended Length Range | 13.00" to 13.99" |
| Extended Length | 13.36" |
| Compressed Length Range | 9.00" to 9.99" |
| Compressed Length | 9.09" |
| Finish | Powder Coated |
| Gas Charged | No |
| GENERAL | |
| Shock Stroke | 9.00 |
| Schrader Valve | No |
| Coil-Over Compatible | No |
| Rebuildable | Yes |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 806990109408 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
1978-1987 Buick Regal
1970-1981 Chevy Camaro
1978-1983 Chevy Malibu
1978-1988 Chevy Monte Carlo
1978-1987 Oldsmobile Cutlass
1970-1981 Pontiac Firebird
