-9%
-9%
|
#72127A9438M
QA1 27A943-8M 27 Series Shock, 9.4/14 Comp/Ext, 3-8M Valving
$229.95
/each
Factory Shipped
$254.75
Save $24.80
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Shock Type | Mono Tube |
| Shock Body Material | Steel |
| Shock Body Size | Large Body |
| Compression Valving | 3 |
| Rebound Valving | 8M |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyQA1 27A943-8M Details
QA1 27A943-8M Details
The 27 Series is a brand new stock mount monotube shock. Featuring a zinc plated body, 46mm hard anodized piston and multiple valving options, the 27 Series works like our tried and true 26 Series, but with stock mount option. They are zinc plated for corrosion resistance. A popular choice for street stocks, hobby stocks, mini stocks and other classes that require a stock mount shock.
- Stock mount
- Available with Hyperscrew (27 Series), or Sealed Hyperscrew (27A Series) (IMCA Southern Sport Mod legal)
- Hyperscrew
- Deflective disc valving
- Damping curve allows for complete control of suspension at low shaft speeds without creating extreme forces at high shaft velocities
- Linear valving provides a more stable car and allows the driver to feel the car better
- Non-fading
- Racer revalveable and rebuildable designed for unparalleled repeatability
- Custom valving available
- 100% Dyno tested & serialized
- Made in the USA
Guides & Documents
QA1 27A943-8M Specifications
QA1 27A943-8M Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 27A943-8M |
| Brand | QA1 |
| Shock Type | Mono Tube |
| Shock Body Material | Steel |
| Shock Body Size | Large Body |
| Compression Valving | 3 |
| Rebound Valving | 8M |
| Upper Shock Mount | Stud |
| Lower Shock Mount | T-Bar |
| Extended Length Range | 14.00" to 14.99" |
| Extended Length | 14" |
| Compressed Length Range | 9.00" to 9.99" |
| Compressed Length | 9.17" |
| Finish | Zinc Plated |
| Gas Charged | Yes |
| GENERAL | |
| Schrader Valve | No |
| Rebuildable | Yes |
| Notes | IMCA legal |
| GTIN Code | 806990117809 |
| Color | Zinc |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
1978-1987 Buick Regal
1970-1981 Chevy Camaro
1978-1983 Chevy Malibu
1978-1988 Chevy Monte Carlo
1978-1987 Oldsmobile Cutlass
1970-1981 Pontiac Firebird
