-9%
-9%
|
#72127A9437M
QA1 27A943-7M 27 Series Monotube Shock, 9.4/14 Comp/Ext
- The 27 Series is a brand new stock mount monotube shock
- Featuring a zinc plated body, 46 MM hard anodized piston and multiple valving options, the 27 Series works like our tried and true 26 Series, but with stock mount option
- They are zinc plated for corrosion resistance, and are a popular choice for street stocks, hobby stocks, mini stocks and other classes that require a stock mount shock
$229.95
/each
Factory Shipped
$254.75
Save $24.80
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Regal, Camaro, Malibu, Monte Carlo, Cutlass, Firebird
- The 27 Series is a brand new stock mount monotube shock
- Featuring a zinc plated body, 46 MM hard anodized piston and multiple valving options, the 27 Series works like our tried and true 26 Series, but with stock mount option
- They are zinc plated for corrosion resistance, and are a popular choice for street stocks, hobby stocks, mini stocks and other classes that require a stock mount shock
- These shocks are available with Hyperscrew (27 Series), or Sealed Hyperscrew (27A Series) (IMCA Southern Sport Mod legal) Hyperscrew
- The damping curve allows for complete control of suspension at low shaft speeds without creating extreme forces at high shaft velocities
Key Specs
| Shock Type | Mono Tube |
| Shock Body Material | Steel |
| Body Diameter | 2" |
| Shock Body Size | Large Body |
| Compression Valving | 3 |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyQA1 27A943-7M Details
QA1 27A943-7M Details
- The 27 Series is a brand new stock mount monotube shock
- Featuring a zinc plated body, 46 MM hard anodized piston and multiple valving options, the 27 Series works like our tried and true 26 Series, but with stock mount option
- They are zinc plated for corrosion resistance, and are a popular choice for street stocks, hobby stocks, mini stocks and other classes that require a stock mount shock
- These shocks are available with Hyperscrew (27 Series), or Sealed Hyperscrew (27A Series) (IMCA Southern Sport Mod legal) Hyperscrew
- The damping curve allows for complete control of suspension at low shaft speeds without creating extreme forces at high shaft velocities
- Linear valving provides a more stable car and allows the driver to feel the car better
- They are racer revalveable and rebuildable, designed for unparalleled repeatability
- Made in the USA, these shocks are 100% dyno tested & serialized
Guides & Documents
QA1 27A943-7M Specifications
QA1 27A943-7M Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 27A943-7M |
| Brand | QA1 |
| Shock Type | Mono Tube |
| Shock Body Material | Steel |
| Body Diameter | 2" |
| Shock Body Size | Large Body |
| Compression Valving | 3 |
| Rebound Valving | 7M |
| Upper Shock Mount | Stud |
| Lower Shock Mount | T-Bar |
| Extended Length Range | 14.00" to 14.99" |
| Extended Length | 14" |
| Compressed Length Range | 9.00" to 9.99" |
| Compressed Length | 9.17" |
| Finish | Zinc Plated |
| Gas Charged | Yes |
| GENERAL | |
| Schrader Valve | No |
| Rebuildable | Yes |
| Bushing Material | Polyurethane |
| Sold in Quantity | Each |
| Notes | A linear shock with a sealed hyperscrew(IMCA) and a valving of 3-7M. |
| GTIN Code | 806990117793 |
| Boot Included | No |
| Color | Zinc |
| Bushing Color | Black |
| Lower Mount | T-bar |
| Adjustable Valving | Yes |
| Upper Mount | Stud |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
1978-1987 Buick Regal
1970-1981 Chevy Camaro
1978-1983 Chevy Malibu
1978-1988 Chevy Monte Carlo
1978-1987 Oldsmobile Cutlass
1970-1981 Pontiac Firebird
