-9%
-9%
|
#72127955M
QA1 27955M 27 Series Monotube Shock, 10.38/15.67 Comp/Ext
- The 27 Series is a brand new stock mount monotube shock
- Featuring a zinc plated body, 46 MM hard anodized piston and multiple valving options, the 27 Series works like our tried and true 26 Series, but with stock mount option
- They are zinc plated for corrosion resistance, and are a popular choice for street stocks, hobby stocks, mini stocks and other classes that require a stock mount shock
$229.95
/each
Factory Shipped
$254.75
Save $24.80
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
71-85 Impala, 94-96 Impala, 79-83 Mustang, Hobby Stock
- The 27 Series is a brand new stock mount monotube shock
- Featuring a zinc plated body, 46 MM hard anodized piston and multiple valving options, the 27 Series works like our tried and true 26 Series, but with stock mount option
- They are zinc plated for corrosion resistance, and are a popular choice for street stocks, hobby stocks, mini stocks and other classes that require a stock mount shock
- These shocks are available with Hyperscrew (27 Series), or Sealed Hyperscrew (27A Series) (IMCA Southern Sport Mod legal) Hyperscrew
- The damping curve allows for complete control of suspension at low shaft speeds without creating extreme forces at high shaft velocities
Key Specs
| Shock Type | Mono Tube |
| Shock Body Material | Steel |
| Body Diameter | 2" |
| Shock Body Size | Large Body |
| Compression Valving | 5M |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyQA1 27955M Details
QA1 27955M Details
- The 27 Series is a brand new stock mount monotube shock
- Featuring a zinc plated body, 46 MM hard anodized piston and multiple valving options, the 27 Series works like our tried and true 26 Series, but with stock mount option
- They are zinc plated for corrosion resistance, and are a popular choice for street stocks, hobby stocks, mini stocks and other classes that require a stock mount shock
- These shocks are available with Hyperscrew (27 Series), or Sealed Hyperscrew (27A Series) (IMCA Southern Sport Mod legal) Hyperscrew
- The damping curve allows for complete control of suspension at low shaft speeds without creating extreme forces at high shaft velocities
- Linear valving provides a more stable car and allows the driver to feel the car better
- They are racer revalveable and rebuildable, designed for unparalleled repeatability
- Made in the USA, these shocks are 100% dyno tested & serialized
Guides & Documents
QA1 27955M Specifications
QA1 27955M Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 27955M |
| Brand | QA1 |
| Shock Type | Mono Tube |
| Shock Body Material | Steel |
| Body Diameter | 2" |
| Shock Body Size | Large Body |
| Compression Valving | 5M |
| Rebound Valving | 5M |
| Upper Shock Mount | Stud |
| Lower Shock Mount | T-Bar |
| Extended Length Range | 15.00" to 15.99" |
| Extended Length | 15.67" |
| Compressed Length Range | 10.00" to 10.99" |
| Compressed Length | 10.13" |
| Finish | Zinc Plated |
| Gas Charged | Yes |
| GENERAL | |
| Shock Stroke | 9.00 |
| Schrader Valve | No |
| Rebuildable | Yes |
| Bushing Material | Polyurethane |
| Sold in Quantity | Each |
| Notes | A linear shock with a hyperscrew and a valving of 5M. |
| GTIN Code | 806990101914 |
| Boot Included | No |
| Color | Zinc |
| Bushing Color | Black |
| Lower Mount | T-bar |
| Adjustable Valving | No |
| Upper Mount | Stud |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
1971-1996 Chevy Impala
1979-1983 Ford Mustang
