-9%
-9%
|
#72126V74M
QA1 26V74M 26 Series Shock, 13.4/20.63 Comp/Ext, 4-4M Valving
$229.95
/each
Factory Shipped
$254.75
Save $24.80
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Shock Type | Mono Tube |
| Shock Body Material | Steel |
| Body Diameter | 2" |
| Shock Body Type | Smooth |
| Shock Body Size | Large Body |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyQA1 26V74M Details
QA1 26V74M Details
The 26 Series shock is a one piece monotube shock that is well suited for a variety of track conditions or as a traction shock in various applications. Constructed with a zinc plated body for corrosion resistance, this shock is a popular choice for modifieds, late models, super stocks and various other classes. Works best on rough tracks and as an easy-up shock on many dirt cars, and on bumpy asphalt tracks in all banking types.
- 2" O.D. zinc plated steel monotube body
- Available with Hyperscrew, Sealed Hyperscrew (IMCA Legal) or Schrader Valve
- Deflective disc valving
- Linear, digressive and linear/digressive valving available
- Uses a premium proprietary blend of specially engineered oil to prevent fade
- 46mm piston allows for maximum car control at all shaft velocities
- 15mm centerless ground, hard chrome plated piston rod eliminates piston rod flex, increasing valving consistency
- Damping curve allows for complete control of suspension at low shaft speeds without creating extreme forces at high shaft velocities
- Can be run in any orientation with no change in rate
- Replaceable 1/2" I.D. bearings
- Racer rebuildable and revalveable for unparalleled repeatability
- Custom valving available
- 100% dyno tested
- Made in the USA
Hyperscrew vs. Sealed Hyperscrew (IMCA legal) vs. Schrader Valve
Hyperscrew (26 Series) The hyperscrew equipped shocks have a threaded round port near the bearing end of the shock body. This hole is then sealed with a small screw that has an O-ring built into it, sealing the nitrogen gas pressure inside the shock.
Sealed Hyperscrew (26A Series)
The gas pressure of these shocks is only adjustable by QA1 and QA1 Authorized Rebuilders per sanctioning body, like IMCA, and track rules.
Schrader Valve (26V Series)
With a Schrader valve you can easily adjust your gas pressure. Much like adding air to your car tires, the Schrader valve allows you to make "on the fly" gas pressure adjustments between heat races and features to adjust for varying track conditions.
Guides & Documents
QA1 26V74M Specifications
QA1 26V74M Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 26V74M |
| Brand | QA1 |
| Shock Type | Mono Tube |
| Shock Body Material | Steel |
| Body Diameter | 2" |
| Shock Body Type | Smooth |
| Shock Body Size | Large Body |
| Compression Valving | 4 |
| Rebound Valving | 4M |
| Upper Shock Mount | Spherical Rod End |
| Lower Shock Mount | Spherical Rod End |
| Extended Length Range | 20.00" to 20.99" |
| Extended Length | 20.7" |
| Compressed Length Range | 13.00" to 13.99" |
| Compressed Length | 13.7" |
| Finish | Zinc Plated |
| Gas Charged | No |
| GENERAL | |
| Schrader Valve | No |
| Bushing Material | Polyurethane |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 806990067555 |
| Boot Included | No |
| Color | Black |
