-9%
-9%
|
#72126A97-2
QA1 26A Series Monotube 9 Shock Valving Compression/Rebound 7-2
$219.95
/each
Factory Shipped
$243.68
Save $23.73
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Shock Type | Mono Tube |
| Shock Body Material | Steel |
| Body Diameter | 2" |
| Shock Body Type | Smooth |
| Shock Body Size | Large Body |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyQA1 26A97-2 Details
QA1 26A97-2 Details
These QA1 monotube shocks are IMCA approved and feature the latest in design technology. Custom valving available.
9" Stroke: Comp. Length - 15" / Ext. Length - 24"
Guides & Documents
QA1 26A97-2 Specifications
QA1 26A97-2 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 26A97-2 |
| Brand | QA1 |
| Shock Type | Mono Tube |
| Shock Body Material | Steel |
| Body Diameter | 2" |
| Shock Body Type | Smooth |
| Shock Body Size | Large Body |
| Shock Stroke Range | 9.00" to 9.99" |
| Compression Valving | 7 |
| Rebound Valving | 2 |
| Upper Shock Mount | Spherical Rod End |
| Lower Shock Mount | Spherical Rod End |
| Extended Length Range | 24.00" to 24.99" |
| Extended Length | 24" |
| Compressed Length Range | 15.00" to 15.99" |
| Compressed Length | 15" |
| Finish | Zinc Plated |
| Gas Charged | Yes |
| GENERAL | |
| Shock Stroke | 9.00 |
| Schrader Valve | No |
| Coil-Over Compatible | Yes |
| Valve Positions | 7 compression - 2 rebound |
| Bushing Material | Steel |
| Sold in Quantity | Each |
| Notes | IMCA legal |
| Shock Eyelet Width | .625" |
| Bolt Hole Circle | .500" |
| Hardware Included | No |
| GTIN Code | 806990058294 |
