|
#72116954M
QA1 1695-4M 16 Series Monotube Shock, 15.38/24.13 Comp/Ext
- The 16 Series shock is a threaded large body shock that is built to last at an affordable price.
- Adjust your gas pressure on-the-fly with the Schrader valve to help adapt to changing track conditions.
- Featuring a hard anodized 6061 aluminum threaded body that provides excellent corrosion resistance and superior hardness, this shock is designed to be a top performer for years.
Discontinued
This item is currently not available
Shop all QA1 16 Series Shocks
Product Summary
Universal Fit, Non-adjustable Shock Type, Anodized
- The 16 Series shock is a threaded large body shock that is built to last at an affordable price.
- Adjust your gas pressure on-the-fly with the Schrader valve to help adapt to changing track conditions.
- Featuring a hard anodized 6061 aluminum threaded body that provides excellent corrosion resistance and superior hardness, this shock is designed to be a top performer for years.
- The 16 Series is a great shock for late models.
- Works best on rough, heavy and average dirt race tracks as well as bumpy asphalt tracks.
Key Specs
| Shock Type | Non-adjustable |
| Shock Body Material | Aluminum |
| Body Diameter | 2" |
| Shock Body Type | Threaded |
| Shock Body Size | Large Body |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyQA1 1695-4M Details
QA1 1695-4M Details
- The 16 Series shock is a threaded large body shock that is built to last at an affordable price.
- Adjust your gas pressure on-the-fly with the Schrader valve to help adapt to changing track conditions.
- Featuring a hard anodized 6061 aluminum threaded body that provides excellent corrosion resistance and superior hardness, this shock is designed to be a top performer for years.
- The 16 Series is a great shock for late models.
- Works best on rough, heavy and average dirt race tracks as well as bumpy asphalt tracks.
- Made with a 2" O.D. hard anodized aluminum threaded monotube body and featuring linear or digressive valving, a Schrader valve to easily adjust your gas pressure on the fly and deflective disc valving for non-fading performance.
- Linear valving provides a more stable car and allows the driver to feel the car better.
- Linear digressive valving is an excellent choice when maximum rebound force is needed for big, low speed, tie-down applications.
- These shocks are racer rebuildable and revalveable with custom valving available.
- All 16 Series shocks are 100% dyno tested in QA1's Lakeville, Minnesota facility.
Guides & Documents
QA1 1695-4M Specifications
QA1 1695-4M Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 1695-4M |
| Brand | QA1 |
| Shock Type | Non-adjustable |
| Shock Body Material | Aluminum |
| Body Diameter | 2" |
| Shock Body Type | Threaded |
| Shock Body Size | Large Body |
| Shock Stroke Range | 7.00" to 7.99" |
| Compression Valving | 5 |
| Rebound Valving | 4M |
| Upper Shock Mount | Spherical Rod End |
| Lower Shock Mount | Spherical Rod End |
| Extended Length Range | 24.00" to 24.99" |
| Extended Length | 24.13" |
| Compressed Length Range | 15.00" to 15.99" |
| Compressed Length | 15.38" |
| Finish | Anodized |
| Gas Charged | Yes |
| GENERAL | |
| Shock Stroke | 7.00 |
| Schrader Valve | Yes |
| Sold in Quantity | Each |
| Hardware Included | No |
| GTIN Code | 806990086648 |
| Color | Black |
| Lower Mount | Eyelet |
| Adjustable Mounting Bracket Included | No |
| Adjustable Valving | No |
| Upper Mount | Eyelet |
