-9%
-9%
|
#372647511
Powerbuilt 647511 Jackstands, 6 Ton, Heavy Duty Steel
- Precision 6 ton jack stands with a lifting range of 15-1/2 in. to 23-1/2 in.
- Strong heavy duty stamped steel with fully welded seams
- Dependable ductile iron masts with 10 different height settings
$117.99
/pair
In Stock
$130.99
Save $13.00
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Product Summary
6 tons Weight Capacity Per Jack Stand, Steel, Red
- Precision 6 ton jack stands with a lifting range of 15-1/2 in. to 23-1/2 in.
- Strong heavy duty stamped steel with fully welded seams
- Dependable ductile iron masts with 10 different height settings
- Innovative wide-angle four point stance for extra stability
- Stylish and affordable Powerbuilt products meet or exceed ASME and PALD standards
Key Specs
| MFG. Part # | 647511 |
| Extended Length | 23.50" |
| Compressed Length | 15.50" |
| Material Type | Steel |
| Color | Red |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyPowerbuilt 647511 Details
Powerbuilt 647511 Details
Work safe with these sturdy 6 ton jack stands. Stamped from heavy duty steel and fully welded at the seams, these precision jack stands provide strong, dependable protection.
The ductile iron masts have a lifting range of 15-1/2 in. to 23-1/2 in., offering 10 different settings to keep your car at just the height you need. Innovative wide-angle four point stance offers extra stability.
Stylish and affordable, Powerbuilt products meet or exceed ASME and PALD standards. One year warranty.
- Precision 6 ton jack stands with a lifting range of 15-1/2 in. to 23-1/2 in.
- Strong heavy duty stamped steel with fully welded seams
- Dependable ductile iron masts with 10 different height settings
- Innovative wide-angle four point stance for extra stability
- Stylish and affordable Powerbuilt products meet or exceed ASME and PALD standards
- One year warranty
Powerbuilt 647511 Specifications
Powerbuilt 647511 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 647511 |
| Brand | Powerbuilt |
| Extended Length | 23.50" |
| Compressed Length | 15.50" |
| Material Type | Steel |
| Color | Red |
| GENERAL | |
| GTIN Code | 028907058085 |
| Weight Capacity Per Jack Stand | 6 tons |
| Sold in Quantity | Pair |

