|
#92626156
OER CRD1283A 1966 Impala/Full-Size V8 283/327 W/O AC, Radiator
$657.99
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Radiator Style | Single Pass |
| Radiator Flow Direction | Downflow |
| Material Type | Copper/Brass |
| Inlet Location | Upper driver side |
| Outlet Location | Lower passenger side |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyOER CRD1283A Details
OER CRD1283A Details
This reproduction radiator installs exactly like original! Unlike aftermarket replacements, our radiators mount correctly using original style brackets. Aftermarket radiators are usually not suited for installation to maintain originality. The origin al appearance is important to your restoration. Beware of replacement radiators which do not have the correct brackets for mounting.
Each radiator is equipped with a new tank and core. Not a rebuilt! Comes complete with original style m ounting brackets attached and installs as original to the radiator support. The fan shroud must be replaced if your are installing a radiator for air conditioned models on a vehicle which did not include factory air. This helps to maintain a correct fita nd sufficient air flow to the engine.
Brass/copper core.
No Exchange Required! No Core Charge!
Important: Radiators for 1965-70 models with automatic transmissions are available with 12-1/ 2" cooler line fitting spacing only. Fan shrouds, fan shroud brackets, radiator petcock, radiator cap and shroud mounting clips are available separately.
Note: Due to dimensional differences, fan shrouds are no t interchangeable between air conditioned models and non air conditioned models. Radiators include a 6-month limited warranty. Shipped oversize.
Guides & Documents
OER CRD1283A Specifications
OER CRD1283A Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | CRD1283A |
| Brand | OER |
| Radiator Style | Single Pass |
| Radiator Flow Direction | Downflow |
| Material Type | Copper/Brass |
| Inlet Location | Upper driver side |
| Outlet Location | Lower passenger side |
| Row Quantity | 3 |
| Core Width Range | 23.00" to 23.99" |
| Core Width | 23.5" |
| Core Height Range | 15.00" to 15.99" |
| Core Height | 15.5" |
| Core Thickness | 2" |
| Cooling Fan | Not Included |
| Transmission Cooler | Yes |
| Shroud Included | No |
| GENERAL | |
| Fan Included | No |
| Sold in Quantity | Each |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
1966 Chevy Bel Air
1966 Chevy Biscayne
1966 Chevy Caprice
1966 Chevy Impala