|
#9100080
NGK R5671A-10 Spark Plug for Sprint 410 Racing Engines, Set of 8
- Ideal for Sprint racing applications
- Core is made from copper and has a nickel alloy tip
- Spark plus reach is .75" and has a 14mm thread pitch
$53.99
/kit
In Stock
$54.32
Save $0.33
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Gasket Spark Plug Seat Style, Gasket Seat Taper
- Ideal for Sprint racing applications
- Core is made from copper and has a nickel alloy tip
- Spark plus reach is .75" and has a 14mm thread pitch
- Specially designed for aluminum heads flat seat 14mm .708 reach
- Engineered to withstand severe mechanical and thermal shock associated with these high-revving, high-compression race crate engines
Comes as a Kit
View Kit Components
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyDetails
Details
Every NGK spark plug is designed to withstand severe mechanical and thermal shock associated with these high-revving, high-compression race crate engines.
- For aluminum heads flat seat 14mm .708 reach
- Sprint racing applications
- 410 engines
- Set of 8
Application
Guides & Documents
Specifications
Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| Brand | NGK |
| Thread Pitch | 14mm |
| GENERAL | |
| Spark Plug Seat Style | Gasket |
| Seat Taper | Gasket |
| Spark Plug Reach | 0.75" |
| Resistor | Yes |
| Insulator Type | Non-projected |
| Spark Plug Heat Range | 10 |
| Core Material | Copper |
| Tip Material | Nickel Alloy |
| Wrench Size | 5/8" |
| Sold in Quantity | Kit |
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
Customers appreciate the NGK Spark Plugs R5671A-10 for their excellent quality and durability. Users indicate they will continue using this product in various applications, demonstrating its practicality. Unfortunately, there's no mention of material quality, safety, nor comparisons with alternative products. Based on the reviews, this product has successfully offered reliable performance, earning customers' loyalty.
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
Customers appreciate the NGK Spark Plugs R5671A-10 for their excellent quality and durability. Users indicate they will continue using this product in various applications, demonstrating its practicality. Unfortunately, there's no mention of material quality, safety, nor comparisons with alternative products. Based on the reviews, this product has successfully offered reliable performance, earning customers' loyalty.
5
2 reviews
5
2
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Ngk spark plugs r5671a-10
5.0
4 years ago
Todd
Clemmons nc
Verified
Really good plugs n they hold up well. Definitely gonna continue using these in anything I can.
Would Recommend
Great people to work with!
5.0
4 years ago
Fast Eddy
Chicago,IL
Verified
Great service and quick response if there is an issue.
Would Recommend
Showing 2 of 2 reviews

