|
#9106596
NGK 6596 R5671A-11 Spark Plug for Sprint 410 Race Engines
Colder (10) / EachColder (10) / Set 8Coldest (11) / Set 8Warm-Cool (9) / EachWarm-Cool (9) / Set 8Warm(8) / EachWarm(8) / Set 8
$7.19
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyNGK R5671A-11 Details
NGK R5671A-11 Details
NGK Racing Series plugs are engineered to withstand the harshest engine conditions.
- Special insulator nose configurations improve throttle response
- Corrugated ribs prevent flashover
- Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
- Copper core aids in heat removal
- Triple seals prevent leakage
- Copper gasket
Application
Guides & Documents
NGK R5671A-11 Specifications
NGK R5671A-11 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | R5671A-11 |
| Brand | NGK |
| Thread Pitch | 14mm |
| GENERAL | |
| Spark Plug Seat Style | Gasket |
| Seat Taper | Gasket |
| Spark Plug Reach | 0.75" |
| Resistor | No |
| Insulator Type | Non-projected |
| Spark Plug Heat Range | 11 |
| Core Material | Copper |
| Tip Material | Nickel Alloy |
| Wrench Size | 5/8" |
| Sold in Quantity | Each |
| Notes | sold individually |
| GTIN Code | 087295165966 |

