|
#9107173
NGK 7173 R5672A-8 Racing Spark Plug, 5/8 Hex, Gasket Seat
- Special insulator nose configurations improve throttle response
- Corrugated ribs prevent flashover
- Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
$6.39
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, Gasket Spark Plug Seat Style
- Special insulator nose configurations improve throttle response
- Corrugated ribs prevent flashover
- Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
- Copper core aids in heat removal
- Triple seals prevent leakage
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyNGK 7173 Details
NGK 7173 Details
NGK Racing Series plugs are engineered to withstand the harshest engine conditions
- Special insulator nose configurations improve throttle response
- Corrugated ribs prevent flashover
- Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
- Copper core aids in heat removal
- Triple seals prevent leakage
CARB Warning
For race/ off road use or for use on pre-1966 vehicles.
CARB Warning
For race/ off road use or for use on pre-1966 vehicles.
Emissions warning: this part only legal for sale or use in California for racing (competition) vehicles which may never be used, registered, or licensed for use upon a public highway, or if installed in vehicles model-year 1965 or older; motorcycles model-year 1977 or older; or off-highway recreational vehicles (such as off-road motorcycles and all-terrain vehicles) model-year 1996 and older. Any other use renders the vehicle tampered and not legal for use on California public highways (any public street or roadway, public dirt road, public park, or publicly maintained right of way open to the use of the public for vehicular travel). Violations subject to $37,500 penalty per violation per vehicle, revocation of registration, loss of use on California public right of ways, and proof of correction for tampering. There are similar restrictions and penalties under federal law and the laws of all other states with penalties under federal law of up to approximately $45,268 per tampered vehicle and/or engine.
NGK 7173 Specifications
NGK 7173 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 7173 |
| Brand | NGK |
| Thread Pitch | 14mm |
| GENERAL | |
| Spark Plug Seat Style | Gasket |
| Seat Taper | Gasket |
| Spark Plug Reach | 0.75" |
| Resistor | No |
| Insulator Type | Projected |
| Spark Plug Heat Range | 8 |
| Core Material | Copper |
| Tip Material | Nickel Alloy |
| Wrench Size | 5/8" |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 087295171738 |
Ratings & Reviews
5
1 Review
Ratings & Reviews
5
1 Review
5
1 reviews
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Will need more soon...
5.0
a year ago
Scaryclary
Chillicothe Ohio
Verified
Only use NGK plugs
Would Recommend
Showing 1 of 1 reviews

