|
#54565910
Moroso 65910 Chrome Air Cleaner, 14 x 3 Inch
$86.99
/each
In Stock
$87.44
Save $0.45
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyMoroso 65910 Details
Moroso 65910 Details
14" diameter with 3" high filter to fit 4 barrel carbs with 5-1/8" diameter necks. Offers maximum air flow with only 2-1/2" stack height above the carburetor lip. Dyno tests report that small blocks using Moroso air cleaners can produce 10 more horsepower than with other air cleaners.
- Moroso's unique radiused air inlet design equalizes air pressure past the boosters for uniform air flow
- Radiused air inlet is stamped into air cleaner base to reduce overall height
- Back to back dyno testing proves a gain of over nearly 10 horsepower over running no air cleaner at all
- Overall stacking height above the carburetor lip of only 2-1/2"
- Fits all Holley, Carter, Rochester, and Edelbrock carburetors with 5-1/8" dia. necks
CARB Warning
For race/ off road use or for use on pre-1966 vehicles.
CARB Warning
For race/ off road use or for use on pre-1966 vehicles.
Moroso 65910 Specifications
Moroso 65910 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 65910 |
| Brand | Moroso |
| Shape | Round |
| Overall Diameter | 14" |
| GENERAL | |
| Housing Style | Solid Top |
| Fuel Intake Type | Single 2/3/4-Barrel |
| Inlet Diameter (Fraction) | 5-1/8" |
| Filter Height | 3" |
| Overall Width | 14.00" |
| Overall Height | 3.00" |
| Net Height from Carb Flange | 3.00" |
| Inlet Diameter (Decimal) | 5.125" |
| Housing Material | Steel |
| Housing Finish | Chrome |
| Material Type | Steel |
| Finish | Chrome |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 084663659102 |
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
Customers consistently praise the product for its perfect fit and outstanding performance, especially in 383 stroker motors. Its durability is highly commended, with clients expressing confidence in its long-lasting quality. Compared to other products, customers have affirmed they would repurchase ours, setting it apart in terms of reliability and effectiveness.
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
Customers consistently praise the product for its perfect fit and outstanding performance, especially in 383 stroker motors. Its durability is highly commended, with clients expressing confidence in its long-lasting quality. Compared to other products, customers have affirmed they would repurchase ours, setting it apart in terms of reliability and effectiveness.
5
2 reviews
5
2
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
I would definitely buy this product again.
5.0
7 months ago
fishhead
Temecula, CA
Verified
Fits perfect on my 383 stroker motor.
Would Recommend

Yes but this will last my life, thanks
5.0
a year ago
Redfern
Central city,Ne.
Verified
Works great and fits perfectly
Would Recommend
Showing 2 of 2 reviews

