|
#9173090
Mild Steel Mandrel Bend Exhaust Elbow Pipe, 90 Degree, 3 Inch
- 3" OD heavy duty .065" wall thickness steel construction for consistent performance and reliability
- 90 degree exhaust elbow is expanded on one end for a slip fit over 3" OD tubing which can be easily used to fabricate your own custom exhaust system
- This mandrel bent tube is full size throughout the bend to maximize flow and increase horsepower
$30.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, 3 Inch Exhaust Tubing Diameter, Raw
- 3" OD heavy duty .065" wall thickness steel construction for consistent performance and reliability
- 90 degree exhaust elbow is expanded on one end for a slip fit over 3" OD tubing which can be easily used to fabricate your own custom exhaust system
- This mandrel bent tube is full size throughout the bend to maximize flow and increase horsepower
- This elbow has a 4" centerline radius with both legs being 5" long
Key Specs
| MFG. Part # | 9173090 |
| Exhaust Tubing Diameter | 3 Inch |
| Material Type | Mild Steel |
| Exhaust Pipe Type | Elbow/Connector |
| Outside Diameter | 3.00" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicySpeedway Motors 9173090 Details
Speedway Motors 9173090 Details
3" O.D. mild steel, mandrel bent tubular exhaust elbows to complete your custom exhaust system. Has a 4" centerline radius.
"A" length is 9"
"B" length is 9"
Speedway Motors 9173090 Specifications
Speedway Motors 9173090 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 9173090 |
| Brand | Speedway Motors |
| Exhaust Tubing Diameter | 3 Inch |
| Material Type | Mild Steel |
| Exhaust Pipe Type | Elbow/Connector |
| Outside Diameter | 3.00" |
| GENERAL | |
| Finish | Raw |
| Exhaust Pipe Bend Style(s) | 90° Bend |
| Exhaust Pipe Bend Angle(s) | 90 degree |
| Exhaust Pipe Bend Radius(es) | 4" |
| Color | Natural |
| Inside Diameter | 2.78" |
| Material Thickness | 0.065" |
| Mandrel Bent | Yes |
| Overall Length | 18" |
| Sold in Quantity | Each |
| Notes | Expanded length is 1.88" |
Ratings & Reviews
5
27 Reviews
Customers praised the product for its high quality and excellent price point. Many noted that it was exactly what they ordered and worked perfectly for their projects. The product's main features, including perfect bends and smooth texture, were highly commended and effective for welding. Users found it very practical and easy to install, particularly for building custom exhausts. Clients also emphasised the product's usability, as it fit their needs exactly, and its hard-to-find nature made it superior in the market. Nevertheless, one customer missed the previously available 80-degree option which required no fabrication.
Ratings & Reviews
5
27 Reviews
Customers praised the product for its high quality and excellent price point. Many noted that it was exactly what they ordered and worked perfectly for their projects. The product's main features, including perfect bends and smooth texture, were highly commended and effective for welding. Users found it very practical and easy to install, particularly for building custom exhausts. Clients also emphasised the product's usability, as it fit their needs exactly, and its hard-to-find nature made it superior in the market. Nevertheless, one customer missed the previously available 80-degree option which required no fabrication.
5
27 reviews
5
26
4
1
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Perfect fit for my exhaust.
5.0
a month ago
2FingerRacing
Chandler, AZ
Verified
Broke the old 90 in a wreck, this was a perfect fit.
Would Recommend
i would buy again
5.0
a year ago
Mack
ohio
Verified
used tubing as turn out for a fender well header - worked good
Would Recommend
Good quality
5.0
3 years ago
Dg
Kansas
Verified
Nice quality
Would Recommend
I would buy again
5.0
3 years ago
Drew
Alberta, Canada
Verified
Was exactly what I ordered
Would Recommend
Value
5.0
3 years ago
John
Delmar,DE
Verified
The right part on time
Yes
5.0
4 years ago
W bar d
Yuma az
Verified
Just what I needed
i have not used it yet
5.0
4 years ago
ARN
CAN.
Verified
it arrive just fine
Would Recommend
Will buy another for other projects
5.0
5 years ago
Spib
WA state
Verified
Excellent price
Would Recommend
Quality part with perfect bends
5.0
6 years ago
Jerad
Surprise, AZ
Verified
Used to extend my exhaust.
Looks great
5.0
6 years ago
65rbdodge
Sterling PA
Verified
These arrived in perfect condition and worked great for my custom exhaust
Would Recommend
Showing 10 of 27 reviews

