|
#96012680
Micro 600 Sprint Racing Battery Box for Odyssey PC680 Battery
- Aluminum construction
- Choose correct size for your battery
- No added hardware
$53.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Micro Sprint, Midget, 8.63" Overall Length, Black
- Aluminum construction
- Choose correct size for your battery
- No added hardware
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicySpeedway Motors 96012680 Details
Speedway Motors 96012680 Details
Secure your battery while gaining quick access for changes or maintenance.
- Aluminum construction
- For Micro/Mini/600 Sprint Odyssey pc 680
- New style box
- 3.125" centerline of holes width
- 8" centerline line of holes length
Guides & Documents
Speedway Motors 96012680 Specifications
Speedway Motors 96012680 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 96012680 |
| Brand | Speedway Motors |
| Material Type | Aluminum |
| Finish | Anodized |
| GENERAL | |
| Overall Length | 8.63" |
| Overall Width | 3.88" |
| Inside Length | 1.13" |
| Overall Height | 6.50" |
| Inside Height | 6.25" |
| Bolt Hole Pattern | 8" x 3-1/16" |
| Hardware Included | Yes |
| Color | Black |
| Sold in Quantity | Each |
Ratings & Reviews
4.7
3 Reviews
Customers highly appreciate the product for its excellent quality and value for money. Its design is particularly appreciated as it outperforms competitors' mounts. It is practical and perfectly fits series 500 batteries. The product, despite the issue with incorrect thread of the flush mount bolts—one minor setback that was easily rectified—has earned high recommendations.
Ratings & Reviews
4.7
3 Reviews
Customers highly appreciate the product for its excellent quality and value for money. Its design is particularly appreciated as it outperforms competitors' mounts. It is practical and perfectly fits series 500 batteries. The product, despite the issue with incorrect thread of the flush mount bolts—one minor setback that was easily rectified—has earned high recommendations.
4.7
3 reviews
5
2
4
1
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Great Design, Amazing Price, Excellent Quality
5.0
2 years ago
Jarsh
Kansas
Verified
After trying to find a PC680 mount and not being happy with the price or design of other options I found this and it works perfect!
Would Recommend
Fits well
4.0
5 years ago
Joejoe
Cleveland ohio
Verified
Everything is great. Only thing I had an issue with is that the flush mount bolts on the bottom were incorrect thread. Purchased two correct ones from my local hardware store.
Would Recommend
Fit and finish is perfect
5.0
8 years ago
MRSpyder
Los Angeles
Verified
Perfect for my 500 series battery
Showing 3 of 3 reviews

