$106 Off
$106 Off
|
#37635238
MagnaFlow 35238 Stainless 5 Inch Round Black Coated Exhaust Tip
$205.00
/each
Factory Shipped
$311.45
Save $106.45
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | 35238 |
| Brand | MagnaFlow |
| Exhaust Tubing Diameter | 4 Inch |
| Material Type | Stainless Steel |
| Finish | Powdercoated |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyMagnaFlow 35238 Details
MagnaFlow 35238 Details
Give your vehicle an aggressive style with a MagnaFlow Satin Black Coated exhaust tip. The High Temp coating provides additional protection and the fully polished band clamp with high strength zinc-coated bolt assembly will ensure your MagnaFlow exhaust tip will stay clamped in place even in the harshest climates.
MagnaFlow 35238 Specifications
MagnaFlow 35238 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 35238 |
| Brand | MagnaFlow |
| Exhaust Tubing Diameter | 4 Inch |
| Material Type | Stainless Steel |
| Finish | Powdercoated |
| GENERAL | |
| Inlet Diameter | 4" |
| Overall Length | 13.00" |
| Outlet Size | 5.00" |
| Tip Installation | Clamp-on |
| Exhaust Tip Shape | Round |
| Exhaust Tip Cut | Angle |
| Exhaust Tip Edge Style | Rolled Edge | Single-Wall |
| Exhaust Tip Quantity | 1 |
| Tip Diameter | 5" |
| Resonator | No |
| Exhaust Tip Finish | Satin |
| GTIN Code | 888563007823 |
| Sold in Quantity | Each |
