-33%
-33%
|
#37635117
MagnaFlow 35117 Stainless 4 Inch Round Polished Exhaust Tip
$88.00
/each
Factory Shipped
$133.20
Save $45.20
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | 35117 |
| Brand | MagnaFlow |
| Exhaust Tubing Diameter | 2-1/2 Inch |
| Material Type | Stainless Steel |
| Finish | Polished |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyMagnaFlow 35117 Details
MagnaFlow 35117 Details
Whether you’re putting the finishing detail on a custom system or improving the style of stock pipes, a MagnaFlow Performance Exhaust Tip is always the perfect choice. MagnaFlow’s Single Wall Tips feature a Mirror Polished finish and Stainless Steel construction that will last 5 times longer than chrome tips. These super tough tips will continue to shine for years to come with a Lifetime Warranty against defects.
MagnaFlow 35117 Specifications
MagnaFlow 35117 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 35117 |
| Brand | MagnaFlow |
| Exhaust Tubing Diameter | 2-1/2 Inch |
| Material Type | Stainless Steel |
| Finish | Polished |
| GENERAL | |
| Inlet Diameter | 2.5" |
| Overall Length | 18.00" |
| Outlet Size | 4.00" |
| Tip Installation | Weld-on |
| Exhaust Tip Shape | Round |
| Exhaust Tip Cut | Angle |
| Exhaust Tip Edge Style | Rolled Edge |
| Exhaust Tip Quantity | 1 |
| Tip Diameter | 4" |
| Resonator | No |
| Exhaust Tip Finish | Polished |
| GTIN Code | 841380009876 |
| Sold in Quantity | Each |
