$411 Off
$411 Off
|
#37617872
MagnaFlow 17872 PRO DPF Stainless Filter-Back Exhaust System
$709.00
/each
Factory Shipped
$1,119.51
Save $410.51
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | 17872 |
| Brand | MagnaFlow |
| Exhaust System Type | DPF-Back |
| Single or Dual | Single |
| Exhaust Tubing Diameter | 5 Inch |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyMagnaFlow 17872 Details
MagnaFlow 17872 Details
The PRO DPF Series has lifetime backed stainless steel construction, a muffler-less design and mirror polished welded intercooled tips. The best value system with a no hassle emissions legal design.
- Mandrel Bent Tubing
- 400 Series Stainless Steel Construction
- 300 Series Stainless Steel Mirror Finish Polished Intercooled Tip(s)
- Lifetime Construction Warranty
- Made in USA
Charts
Guides & Documents
MagnaFlow 17872 Specifications
MagnaFlow 17872 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 17872 |
| Brand | MagnaFlow |
| Exhaust System Type | DPF-Back |
| Single or Dual | Single |
| Exhaust Tubing Diameter | 5 Inch |
| GENERAL | |
| Exhaust Exit | Single Passenger Side |
| Muffler(s) Included | No |
| Muffler Quantity | 0 |
| Exhaust Tip Included | Yes |
| Exhaust Tip Quantity | 1 |
| Exhaust Tip Shape | Round |
| Exhaust Tip Cut | Angle |
| Exhaust Tip Edge Style | Rolled Edge | Single-Wall |
| Exhaust Tip Size | 6.00" |
| Exhaust Tip Length | 13" |
| Exhaust System Material | 409S Stainless Steel |
| Exhaust System Finish | Natural |
| Exhaust Pipe Color | Natural |
| Muffler Color | Natural |
| Exhaust Tip Material | 304 Stainless Steel |
| Exhaust Tip Finish | Polished |
| Exhaust Tip Color | Natural |
| Mount Type | Bolt-On/Clamp On |
| Inlet Quantity | Single |
| Tailpipe Diameter | 5" |
| Catalytic Converter(s) Included | No |
| Hardware Included | Yes |
| Sold in Quantity | Kit |
| GTIN Code | 888563072364 |
| Material Type | Stainless Steel |
| Exit Location | Side |

