$413 Off
$413 Off
|
#37617117
MagnaFlow 17117 Off Road Pro Stainless Cat-Back Exhaust System
$711.00
/each
Factory Shipped
$1,123.96
Save $412.96
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | 17117 |
| Brand | MagnaFlow |
| Exhaust System Type | Cat-Back |
| Single or Dual | Single |
| Exhaust Tubing Diameter | 3 Inch |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyMagnaFlow 17117 Details
MagnaFlow 17117 Details
Lifted, lowered, air bagged or long travel, the Off Road Pro-Series provides the most versatility to accommodate nearly every configuration. Engineered for maximum power and minimal weight using the same state-of-the-art manufacturing needed for lifetime warranty quality, these systems eliminate the need for custom fabrication with true bolt-on fitment.
- Available for gas or diesel trucks and SUV's
- Lifetime warranty, stainless steel construction
- High flow straight through design
- Turn-Down before the axle configuration
Charts
Guides & Documents
MagnaFlow 17117 Specifications
MagnaFlow 17117 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 17117 |
| Brand | MagnaFlow |
| Exhaust System Type | Cat-Back |
| Single or Dual | Single |
| Exhaust Tubing Diameter | 3 Inch |
| GENERAL | |
| Exhaust Exit | Single Underbody Out-Dump |
| Muffler(s) Included | Yes |
| Muffler Quantity | 1 |
| Muffler Connections | Single Inlet | Single Outlet |
| Muffler Type | Straight-Through |
| Exhaust Tip Included | Yes |
| Exhaust Tip Quantity | 1 |
| Exhaust Tip Shape | Round |
| Exhaust Tip Cut | Angle |
| Exhaust Tip Edge Style | Non-Rolled Edge | Single-Wall |
| Exhaust Tip Size | 3.00" |
| Exhaust Tip Length | 11" |
| Exhaust System Material | 409S Stainless Steel |
| Exhaust System Finish | Satin |
| Exhaust Pipe Color | Natural |
| Muffler Body Shape | Round |
| Muffler Body Length | 14" |
| Muffler Body Width | 5" |
| Muffler Body Height | 5" |
| Muffler Material | 409 Stainless Steel |
| Muffler Finish | Satin |
| Muffler Color | Natural |
| Exhaust Tip Material | 304 Stainless Steel |
| Exhaust Tip Finish | Satin |
| Exhaust Tip Color | Natural |
| Mount Type | Clamp On |
| Inlet Quantity | Single |
| Catalytic Converter(s) Included | No |
| Hardware Included | Yes |
| Sold in Quantity | Kit |
| GTIN Code | 841380055903 |
| Notes | Off-road pro series, exhaust turns down in front of rear tire. |
| Material Type | Stainless Steel |
| Exit Location | Underbody Out-Dump |

