$114 Off
$114 Off
|
#37614834
MagnaFlow 14834 5x8 Inch Oval Center/Center Stainless Muffler
$218.00
/each
Factory Shipped
$332.00
Save $114.00
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | 14834 |
| Brand | MagnaFlow |
| Muffler Type | Straight-Through |
| Inlet Diameter | 3" |
| Outlet Diameter | 4" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyMagnaFlow 14834 Details
MagnaFlow 14834 Details
The MagnaFlow Competition Core Series is designed for those seeking maximum performance from a muffler. It features a true Straight-Through design for maximum high RPM pulling power and a 2.5" or 3" internal perforated Competition Core to virtually eliminate backpressure and maximize exhaust flow.
Guides & Documents
MagnaFlow 14834 Specifications
MagnaFlow 14834 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 14834 |
| Brand | MagnaFlow |
| Muffler Type | Straight-Through |
| Inlet Diameter | 3" |
| Outlet Diameter | 4" |
| GENERAL | |
| Overall Length | 23.50" |
| Body Length | 14.00" |
| Material Type | Stainless Steel |
| Finish | Brushed |
| Case Shape | Oval |
| Inlet Location | Center |
| Outlet Location | Center |
| Outlet Quantity | One |
| Inlet Quantity | One |
| Body Height | 5.00" |
| Body Width | 8.00" |
| GTIN Code | 841380013309 |
| Sold in Quantity | Each |

