-11%
-11%
|
#5476415
MSD 6415 Ignition Control Box, 6EFI Universal, Black
- It is compatible with 4, 6 and 8-cylinder EFI engines
- The efficient components use less current to produce more power
- Features a higher output with 435 primary volts and 95 mJ of spark energy
$291.95
/each
Factory Shipped
$328.95
Save $37.00
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Capacitive Discharge Ignition Box Output, Black
- It is compatible with 4, 6 and 8-cylinder EFI engines
- The efficient components use less current to produce more power
- Features a higher output with 435 primary volts and 95 mJ of spark energy
- Has a primary voltage of 435 Volts and a secondary voltage of 43,000 Volts
- You can set an rpm limit on the MSD 6EFI rev limiter with rotary dials in 10rpm increments
Key Specs
| MFG. Part # | 6415 |
| Brand | MSD |
| Ignition Box Output | Capacitive Discharge |
| Circuitry | Digital |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyMSD 6415 Details
MSD 6415 Details
MSD now offers the perfect addition to your MSD Atomic EFI or other aftermarket electronic fuel injection, the 6EFI Ignition Control. The 6EFI is designed to work in harmony with electronic fuel injection systems and comes with detailed wiring instructions making installation a breeze.
Increased throttle response, smoother idle, quicker starts and full ignition power throughout the entire RPM range are all benefits of adding a 6EFI ignition to your fuel injected engine. The ignition offers capacitive discharge technology and will fire a series of multiple sparks that last for 20° of crankshaft rotation when the engine is running at lower rpm.
An adjustable rev limiter will protect the engine in the event of a missed shift or driveline failure. This rpm is adjustable with rotary dials in 100 rpm increments. If you have a 4, 6 or 8-cylinder engine with EFI, the 6EFI will connect and fire it up!
Features:
- Specifically designed for use with EFI systems
- Detailed instructions for installation with various EFI systems
- Capacitive discharge technology provides quick starts, smooth idle and full ignition power throughout the RPM range
- Compact design
- Built-in rev limiter for over-rev protection
- Works on 12 volt electrical systems using a distributor
- Easily connects to magnetic pickup, electronic, and even points distributors
- EO # D-115-26
Specs
- Spark Energy: 95 mJ per spark
- Primary Voltage: 435 Volts
- Secondary Voltage: 43,000 Volts
- Spark Series Duration: 20 degree Crankshaft Rotation
- RPM Range: 15,000 RPM with 14.4 Volts
- Voltage Required: 10-18 Volts, Negative Ground
- Current Draw: .7 Amp per 1,000 RPM
- Weight and Size: 1.5 lbs., 6"L x 3.5"W x 1.75"H
Some parts are not legal for use in California or other states with similar laws/regulations
Charts
Guides & Documents
MSD 6415 Specifications
MSD 6415 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 6415 |
| Brand | MSD |
| Ignition Box Output | Capacitive Discharge |
| Circuitry | Digital |
| GENERAL | |
| Rev Limiter Included | Yes |
| Data Acquisition | No |
| RPM Range | 15,000 RPM with 14.4 Volts |
| Timing Retard | None |
| Coil Included | No |
| Spark Series Duration | 20 degree Crankshaft Rotation |
| Primary Voltage | 435 Volts output to coil |
| Secondary Voltage | 43,000 Volts |
| Spark Output | 95 MJ |
| Voltage Required | 10-18 Volts |
| Current Draw | 0.7 Amp per 1000 RPM |
| GTIN Code | 085132064151 |
| Overall Length | 6.00" |
| Overall Width | 3.50" |
| Overall Height | 1.75" |
| Color | Black |
| Sold in Quantity | Each |
| Notes | Not for use with distributorless ignition systems. |
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
Customers have expressed trust in the reliability and quality of our product, noting its compatibility with other hardware such as the Holley Terminator stealth efi. Reviews indicate that our ignition is practical and effective once installed. Despite minimal guidance, users have successfully adapted the product to their requirements, highlighting its usability. Comparatively, our product is recommended for its superior performance and trustworthy brand reputation.
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
Customers have expressed trust in the reliability and quality of our product, noting its compatibility with other hardware such as the Holley Terminator stealth efi. Reviews indicate that our ignition is practical and effective once installed. Despite minimal guidance, users have successfully adapted the product to their requirements, highlighting its usability. Comparatively, our product is recommended for its superior performance and trustworthy brand reputation.
5
2 reviews
5
2
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
I would buy again from Speedway -
5.0
6 years ago
Steve
Illinois
Verified
installing on a 62 Galaxie , not all done yet by any means but I have other MSD products and no issues so far with them so I Trust them also
Would Recommend
I would recommend this product
5.0
7 years ago
Jeff
Osteen Florida
Verified
I used this ignition with the holley Terminator stealth efi with the Hollet dual sync distributor. No where online or in the instructions does it show this combo. The white wire it says not to use must be used to make this combo work. Other than that it worked great.
Would Recommend
Showing 2 of 2 reviews

