|
#491MSL614F
Lokar MSL614F, Billet TKO 500-600, MagnumManual Shifter 6 Inch Lever
- Shift knob not included – shown for illustration purposes only
- 3/8"-16 thread for shift knob
- Feature Machine Billet Steel Mounting Stud
$179.95
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, Floor Shifter Position, Brushed
- Shift knob not included – shown for illustration purposes only
- 3/8"-16 thread for shift knob
- Feature Machine Billet Steel Mounting Stud
- Drilled And Counter Sunk For Metric Cap Screws
- Standard 2-Bolt Flange Measuring 7/8 in.
Key Specs
| Position | Floor Shifter |
| Transmission Type | Manual |
| Shifter Arm Length | 6" |
| Material Type | Aluminum |
| Finish | Brushed |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyLokar MSL614F Details
Lokar MSL614F Details
- Standard 2-Bolt Flange Measuring 7/8 in.
- 3/8"-16 thread for shift knob
- Gives You Clean/Smooth Appearance
- Feature Machine Billet Steel Mounting Stud
- Drilled And Counter Sunk For Metric Cap Screws
- Cap Screws Incl.
- Lifetime Warranty
For all technical/repair/warranty product questions or needs, please contact Lokar directly. For all other inquiries regarding shipping and delivery information, please contact the Speedway Motors Customer Experience Center.
Warranty Information
Click for details
Warranty Information
Click for details
Speedway Motors cannot facilitate the return of defective Lokar products as they have requested to handle these directly with the consumer. For defective product support and Return Authorization, please contact Lokar at +1 (865)-824-9767 or by emailing te
Lokar MSL614F Specifications
Lokar MSL614F Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | MSL614F |
| Brand | Lokar |
| Position | Floor Shifter |
| Transmission Type | Manual |
| Shifter Arm Length | 6" |
| Material Type | Aluminum |
| Finish | Brushed |
| GENERAL | |
| Hardware Included | No |
| Number of Bends | Single Bend |
| Arm Length | 6" |
| Thread Pitch | 3/8"-16 |
| Neutral Safety Switch Included | Yes |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 847087019217 |
| Backup Light Switch Included | No |
| Boot Included | No |
| Factory Console Mount | No |
| Reverse Lockout | Yes |
| Accomodates Stock Knob | No |

