|
#491ES6L90FM
Lokar ES6L90FM Es Shifter, GM 6L90 Chrome 6 Inch, Mushroom Knob
- Electronic Sport Shifter
- Floor
- 6 in. Lever
$805.95
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Mushroom Shifter Knob Style, Floor Shifter Position
- Electronic Sport Shifter
- Floor
- 6 in. Lever
- Mushroom Shift Knob
- For Use w/6L90 Transmission Incl. Lever/Brackets/Neutral Safety Switch/Hardware
Key Specs
| Position | Floor Shifter |
| Transmission Type | Automatic |
| Shifter Mount Style | Floor Mount |
| Shifter Style | TCU operated |
| Shift Mechanism | Detent |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyLokar ES6L90FM Details
Lokar ES6L90FM Details
Electronic Sport Shifter
Our Electronic Sport Mode Shifter allows you to take control of your transmission whenever you desire. Just shift your lever from Drive into Sport Mode and begin bumping through the gears. With this shifter, we've maintained all of the safety features from our traditional automatic transmission safety features from our traditional automatic transmission Transmissions in 4", 6", 8", 10", 12", and 16" lever lengths.
- Electronic Sport Shifter
- Floor
- 6 in. Lever
- Mushroom Shift Knob
- For Use w/6L90 Transmission Incl. Lever/Brackets/Neutral Safety Switch/Hardware
For all technical/repair/warranty product questions or needs, please contact Lokar directly. For all other inquiries regarding shipping and delivery information, please contact the Speedway Motors Customer Experience Center.
Guides & Documents
Warranty Information
Click for details
Warranty Information
Click for details
Lokar ES6L90FM Specifications
Lokar ES6L90FM Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | ES6L90FM |
| Brand | Lokar |
| Position | Floor Shifter |
| Transmission Type | Automatic |
| Shifter Mount Style | Floor Mount |
| Shifter Style | TCU operated |
| Shift Mechanism | Detent |
| Shifter Arm Length | 6" |
| Finish | Chrome |
| GENERAL | |
| Shifter Knob Style | Mushroom |
| Shifter Stick Type | Straight |
| Shifter Ball Thread Size | 3/8 in.-24 |
| Neutral Safety Switch Included | Yes |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 0847087032742 |
| Overall Length | 6" |
| Backup Light Switch Included | No |
| Base Included | Yes |
| Boot Included | No |
| Cable Entry | Rear |
| Cable Included | Yes |
| Factory Console Mount | No |
| Knob Included | Yes |
| Linkage Included | Yes |
| Reverse Lockout | Yes |
| Cable Length | 4" |
| Knob Finish | Brushed |
| Knob Material | Aluminum |
| Compatible with Right Hand Drive Vehicles | Yes |
| Accommodates Stock Knob | No |

