|
#491COAODBXLB
Lokar COAODBXLB Co Shifter, AOD Black 16 Inch Single Bend
- Cable Operated Shifter
- Floor
- 16 in. Black Lever
$580.95
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
AOD, Hi-Tech Shifter Knob Style, Floor Shifter Position
- Cable Operated Shifter
- Floor
- 16 in. Black Lever
- Black Lokar Hi-Tech Shift Knob
- For Use w/AOD Transmission Incl. Lever/Brackets/Cable/Neutral Safety Switch/Hardware
Key Specs
| Position | Floor Shifter |
| Transmission Type | Automatic |
| Shifter Mount Style | Floor Mount |
| Shifter Style | Cable operated |
| Shift Mechanism | Detent |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyLokar COAODBXLB Details
Lokar COAODBXLB Details
Cable Operated Shifter
Retains all of the same outstanding features of our standard Floor Mount Shifters but can be mounted in virtually any location. This is especially useful when obstructions or personal preference for location are the driving factors for installation. Durable 1/4" inner cable and spherical rod ends take this shifter to the next level of quality. Available for GM and Ford Automatic Transmissions in 4", 6", 8", 10", 12", 16" and 23" lever lengths.
- Cable Operated Shifter
- Floor
- 16 in. Black Lever
- Black Lokar Hi-Tech Shift Knob
- For Use w/AOD Transmission Incl. Lever/Brackets/Cable/Neutral Safety Switch/Hardware
For all technical/repair/warranty product questions or needs, please contact Lokar directly. For all other inquiries regarding shipping and delivery information, please contact the Speedway Motors Customer Experience Center.
Guides & Documents
Warranty Information
Click for details
Warranty Information
Click for details
Lokar COAODBXLB Specifications
Lokar COAODBXLB Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | COAODBXLB |
| Brand | Lokar |
| Position | Floor Shifter |
| Transmission Type | Automatic |
| Shifter Mount Style | Floor Mount |
| Shifter Style | Cable operated |
| Shift Mechanism | Detent |
| Shifter Arm Length | 16" |
| Finish | Anodized |
| GENERAL | |
| Shifter Knob Style | Hi-Tech |
| Shifter Stick Type | Single bend |
| Shifter Ball Thread Size | 3/8 in.-24 |
| Neutral Safety Switch Included | Yes |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 0847087026949 |
| Overall Length | 16" |
| Backup Light Switch Included | No |
| Base Included | Yes |
| Boot Included | No |
| Cable Entry | Rear |
| Cable Included | Yes |
| Factory Console Mount | No |
| Knob Included | Yes |
| Linkage Included | Yes |
| Reverse Lockout | Yes |
| Cable Length | 4" |
| Knob Finish | Black |
| Knob Material | Aluminum |
| Compatible with Right Hand Drive Vehicles | Yes |
| Accommodates Stock Knob | No |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
1985-1993 Ford Bronco
1990 Ford Bronco II
1987-1991 Ford Country Squire
1992 Ford Crown Victoria
1983 Ford E-100 Econoline
1983 Ford E-100 Econoline Club Wagon
1984-1993 Ford E-150 Econoline
1984-1993 Ford E-150 Econoline Club Wagon
1983-1993 Ford E-250 Econoline
1983-1991 Ford E-250 Econoline Club Wagon
1990-1993 Ford E-350 Econoline
1990-1993 Ford E-350 Econoline Club Wagon
1981-1983 Ford F-100
1983-1993 Ford F-150
1981-1993 Ford F-250
1990-1993 Ford F-350
1980-1986 Ford LTD
1987-1991 Ford LTD Crown Victoria
1984-1993 Ford Mustang
1980-1993 Ford Thunderbird
1980-1987 Lincoln Continental
1980-1983 Lincoln Mark VI
1984-1992 Lincoln Mark VII
1981-1992 Lincoln Town Car
1984-1986 Mercury Capri
1987-1991 Mercury Colony Park
1980-1993 Mercury Cougar
1980-1992 Mercury Grand Marquis
1980-1984 Mercury Marquis

