|
#4916117
Lokar BAG-6117 1969-70 Mustang Billet Aluminum Throttle Pedal, Brushed
$267.95
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyLokar BAG-6117 Details
Lokar BAG-6117 Details
• 6061-T6 Aluminum
• CNC machined for looks and durability
• Direct replacement for stock assemblies
• Spring-loaded Throttle Pedal
• Delrin bushings for smooth pedal movement
• Rubber inserts on all pads for traction
• 3M black adhesive included for installing rubber inserts
• Easy to install with basic hand tools
• CNC machined for looks and durability
• Direct replacement for stock assemblies
• Spring-loaded Throttle Pedal
• Delrin bushings for smooth pedal movement
• Rubber inserts on all pads for traction
• 3M black adhesive included for installing rubber inserts
• Easy to install with basic hand tools
For all technical/repair/warranty product questions or needs, please contact Lokar directly. For all other inquiries regarding shipping and delivery information, please contact the Speedway Motors Customer Experience Center.
Warranty Information
Click for details
Warranty Information
Click for details
Speedway Motors cannot facilitate the return of defective Lokar products as they have requested to handle these directly with the consumer. For defective product support and Return Authorization, please contact Lokar at +1 (865)-824-9767 or by emailing te
Lokar BAG-6117 Specifications
Lokar BAG-6117 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | BAG-6117 |
| Brand | Lokar |
| Material Type | Aluminum |
| GENERAL | |
| Finish | Brushed |
| Pedal Length | 5" |
| Pedal Width | 2" |
| Pedal Mount Location | Floor Mount |
| Pedal Shape | Rectangle |
| Overall Length | 12.88" |
| Overall Width | 2.50" |
| Pedal Pad Finish | Brushed |
| Pedal Pad Material | Aluminum/Rubber |
| GTIN Code | 835573008104 |
| Sold in Quantity | Each |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
1969-1970 Ford Mustang

