|
#4916074
Lokar BAG-6074 1955-57 Chevy Billet Throttle Pedal
- Pedal is spring loaded and mounts to the firewall
- Arms are splined for fine adjustment
- Can be switched for right and left adjustment of the throttle pad
$231.95
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Bel Air, One-Fifty Series, Two-Ten Series, Del Ray
- Pedal is spring loaded and mounts to the firewall
- Arms are splined for fine adjustment
- Can be switched for right and left adjustment of the throttle pad
- Pad has a measurement of 2" x 5"
- Made from aluminum with a brushed finish
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyLokar BAG-6074 Details
Lokar BAG-6074 Details
For all technical/repair/warranty product questions or needs, please contact Lokar directly. For all other inquiries regarding shipping and delivery information, please contact the Speedway Motors Customer Experience Center.
Warranty Information
Click for details
Warranty Information
Click for details
Lokar BAG-6074 Specifications
Lokar BAG-6074 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | BAG-6074 |
| Brand | Lokar |
| Material Type | Aluminum |
| GENERAL | |
| Finish | Brushed |
| Pedal Length | 5" |
| Pedal Width | 2" |
| Overall Length | 12.88" |
| Overall Width | 2.50" |
| Centerline of Holes | 1.75" |
| Notes | NOT PICTURED: (2) TAPERED SPACERS FOR MOUNTING AJUSTMENTS TO FIREWALL. |
| GTIN Code | 815470005253 |
| Sold in Quantity | Each |
Ratings & Reviews
5
1 Review
Ratings & Reviews
5
1 Review
5
1 reviews
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Outstanding product!
5.0
10 years ago
Dan1957ChevyMan
Cumming, Georgia
Verified
The responsiveness is unbelievable. Smooth operation of throttle linkage and pedal. I wish I had switched to this system years ago! Fantastic project!
Would Recommend
Showing 1 of 1 reviews
Fitment
Fitment
1955-1957 Chevy Bel Air
1957 Chevy Del Ray
1955-1957 Chevy One-Fifty Series
1955-1957 Chevy Two-Ten Series
