|
#8291518920
Keizer 15189SPBCFBLT 15x18 Beadlock Wheel, 6-Tab, 8 Inch Offset
- 15x18 Polished Forged Beadlock Sprint Wheel with Mud Cover Tabs
- 9 Inch Inner Half (8 Inch Offset)
- 3" 42 Spline Brake Bell Wheel with Center
$760.00
/each
In Stock
Order soon, only 3 left in stock!
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
15 Inch Wheel Diameter, 18" Width, 8" Wheel Backspace
- 15x18 Polished Forged Beadlock Sprint Wheel with Mud Cover Tabs
- 9 Inch Inner Half (8 Inch Offset)
- 3" 42 Spline Brake Bell Wheel with Center
- Forged Aluminum Components
- Multi-Piece Construction for Easy Repairs
Key Specs
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 18" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | Splined |
| Wheel Backspace | 8" |
| Wheel Material Type | Aluminum |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyKeizer 15189SPBCFBLT Details
Keizer 15189SPBCFBLT Details
Keizer Wheels has a deep rooted history in the sprint car world. In 2001, we brought our first sprint wheel to market. For the past 22+ years we have been refining, upgrading, and perfecting our signature forged aluminum wheels into what they are today.
Built 100% in house, Keizer Wheels customers can expect an American-made wheel that dominates in weight as well as durability. Our experienced techs ensure every wheel is held to the same high standard of performance.
- 15x18 Polished Forged Beadlock Sprint Wheel with Mud Cover Tabs
- 9 Inch Inner Half (8 Inch Offset)
- 3" 42 Spline Brake Bell Wheel with Center
- Forged Aluminum Components
- Multi-Piece Construction for Easy Repairs
Keizer 15189SPBCFBLT Specifications
Keizer 15189SPBCFBLT Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 15189SPBCFBLT |
| Brand | Keizer |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 18" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | Splined |
| Wheel Backspace | 8" |
| Wheel Material Type | Aluminum |
| Wheel Offset | -38.1 mm |
| Wheel Backspace Range | 7.00" and greater |
| Finish | Anodized |
| Color | Black |
| Beadlock Included | Yes |
| GENERAL | |
| Spline Count | 42 |
| Spline Length | 3" |
| Sold in Quantity | Each |

