|
#120KM775482
KMC KM52268012700 16X8 Km522 Enduro Series 5X4.5 BP, 4.5 BS
- KM522 Enduro Series
- Features a Matte Black Finish
- Made from Cast Aluminum
$345.00
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, 16 Inch Wheel Diameter, 8" Width, Matte
- KM522 Enduro Series
- Features a Matte Black Finish
- Made from Cast Aluminum
Key Specs
| Wheel Diameter | 16 Inch |
| Width | 8" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x114.3 mm |
| Wheel Backspace | 4.5" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyKMC KM52268012700 Details
KMC KM52268012700 Details
Inject some style into your everyday routine with KMC Wheels. They feature cutting-edge designs that are tastefully executed, without being obnoxious, making them a perfect match for your car, truck or SUV. Available in modern diameters ranging from 15" to 26" in popular metric and standard bolt patterns, you'll be sure to find a refreshing new look for your vehicle. Plus, with a variety of finishes available in each design, KMC Wheels are sure to set your ride apart from everything else on the road.
- KM522 Enduro Series
- Features a Matte Black Finish
- Made from Cast Aluminum
KMC KM52268012700 Specifications
KMC KM52268012700 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | KM52268012700 |
| Brand | KMC |
| Wheel Diameter | 16 Inch |
| Width | 8" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x114.3 mm |
| Wheel Backspace | 4.5" |
| Wheel Material Type | Cast Aluminum |
| Wheel Offset | 0 mm |
| Wheel Backspace Range | 4.500" - 4.999" |
| Finish | Matte |
| Color | Black |
| Beadlock Included | No |
| Material Type | Cast Aluminum |
| GENERAL | |
| Beadlock Functional | No |
| DOT-Approved | Yes |
| Center Bore Diameter | 83.7" |
| Weight | 24.63 lbs. |
| Load Capacity | 2200 lbs. |
| Sold in Quantity | Each |
| Valve Stem Included | No |
| GTIN Code | 194933009435 |
| Lug Nut Seat Style | 60 Degree Conical |
| Center Cap Included | Yes |
| Lug Nuts Included | No |

