|
#474116
KB Ford 302 Hypereutectic Pistons, .200 Dome, 5.09 Rod
- The reflective alloy allows 2% power increase
- Features fully machined crowns and valve reliefs
- Has drilled oil drain backs and full floating wrist pins
$456.99
/set
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
- The reflective alloy allows 2% power increase
- Features fully machined crowns and valve reliefs
- Has drilled oil drain backs and full floating wrist pins
- Specially quench dome technology minimizes deterioration
- Made entirely from 390 Hypereutectic alloy that weighs only 600 grams
Key Specs
| MFG. Part # | Select Oversize |
| Piston Style | Dome |
| Piston Material | Hypereutectic Aluminum |
| Wrist Pin Included | Yes |
| Wrist Pin Style | Press-Fit or Floating |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyDetails
Details
Keith Black Hypereutectic pistons are T-6 heat treated and offer reduced scuffing and improved durability over stock replacement pistons. They also allow you to run tighter clearances because of reduced thermal expansion, which means more race winning power.
-
390 Hypereutectic alloy
-
Fully machined crowns and valve reliefs
-
Drilled oil drain backs
-
Full floating wrist pins
-
Triple wound spiral locks
-
Reflective alloy allows 2% power increase
-
Quench dome technology minimizes deterioration
-
Zero deck quench designs
- 2.120" Intake and 1.880" Exhaust valve relief sizes
For Ford 302 c.i. (4.00" bore x 3.00" stroke). Use piston ring Style A (5/64", 5/64", 3/16").
Item Details
C/R 64cc: 10.0, C/R 69cc: 9.4
Bore and Stroke: 4.00" x 3.00"
Rod Length: 5.09" Ring Style: A
Charts
474-116 Instructions (PDF)
Ring Style Chart (GIF)
Specs
- Pin Diameter: .912"
CARB Warning
For race/ off road use only
CARB Warning
For race/ off road use only
Specifications
Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | Select Oversize to see |
| Brand | Keith Black |
| Piston Style | Dome |
| Piston Material | Hypereutectic Aluminum |
| Wrist Pin Included | Yes |
| Wrist Pin Style | Press-Fit or Floating |
| GENERAL | |
| Piston Diameter | Select Oversize to see |
| Dome Height | Select Oversize to see |
| Stroke | 3.000" |
| Connecting Rod Length | 5.090" |
| Piston Weight | 600 grams |
| Piston Ring Style | A |
| Wrist Pin Diameter | 0.9120" |
| Wrist Pin Weight | 143 grams |
| Top Ring Thickness | 5/64" |
| Second Ring Thickness | 5/64" |
| Oil Ring Thickness | 3/16" |
| GTIN Code | Select Oversize to see |
| Sold in Quantity | Set |
Ratings & Reviews
5
3 Reviews
Customers commend the product for its superior quality and affordability. Particularly, they are impressed with the pistons' excellent performance. The remarkable quality of the material used is appreciated, adding value and practicality. Users also preferred our product over competitors due to its cost-effectiveness. Many expressed their intent to purchase again, demonstrating satisfaction and trust in the product.
Ratings & Reviews
5
3 Reviews
Customers commend the product for its superior quality and affordability. Particularly, they are impressed with the pistons' excellent performance. The remarkable quality of the material used is appreciated, adding value and practicality. Users also preferred our product over competitors due to its cost-effectiveness. Many expressed their intent to purchase again, demonstrating satisfaction and trust in the product.
5
3 reviews
5
3
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Beautiful workmanship and great product.m
5.0
a year ago
Mickey
Grants Pass Oregon
Verified
Most definitely use again. Very good customer service.
Would Recommend
Great pistons for the price!!
5.0
6 years ago
Chris
Denver co
Verified
Great pistons for the cost and free shipping.
great pistons fast shipping would buy again on my next build
5.0
10 years ago
dale agard
Queensbury ny
Verified
Great product good price
Would Recommend
Showing 3 of 3 reviews
