$183 Off
$183 Off
|
#4749912-060
Keith Black KB 9912HC.060 .110 Dish Claimer Chevy 383 Pistons .060
- Discontinued
- Item is new and in unused condition. This product will no longer be stocked by Speedway Motors
$229.42
/set
In Stock
$412.39
Save $182.97
Item is new and in unused condition. This product will no longer be stocked by Speedway Motors.
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select an engine to verify Fitment
Select Engine
Product Summary
Dish Piston Style, 4.060" Piston Diameter
- Discontinued
- Item is new and in unused condition. This product will no longer be stocked by Speedway Motors
Key Specs
| Garage Sale Type | Discontinued |
| Piston Style | Dish |
| Piston Material | Hypereutectic Aluminum |
| Wrist Pin Included | Yes |
| Wrist Pin Style | Press-Fit or Floating |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyKeith Black 9912HC.060 Details
Keith Black 9912HC.060 Details
These Keith Black Claimer Pistons (also known as economy pistons) feature coated skirts, wrist pin lockrings and T-5 hypereutectic construction. Can be used with either press fit or floating wrist pins (wrist pin and lockrings included).
Set of 8 for Chevy 383 c.i. (4.000" bore x 3.75" stroke). Does not include piston ring set. Use Ring Style A.
Item Details
C/R 58cc=10.9, 64cc=10.2, 76cc=9.1
Piston/Pin Weight: 594 g
Rod Length: 5.7"
Charts
KB Claimer Piston Chart (GIF)
Ring Style Chart (GIF)
Specs
- Comp Height 5.7" Rod - 1.433
- Comp Height 6.0" Rod - 1.13
- Pin Diameter - 0.9272
CARB Warning
For race/ off road use or for use on pre-1966 vehicles.
CARB Warning
For race/ off road use or for use on pre-1966 vehicles.
Keith Black 9912HC.060 Specifications
Keith Black 9912HC.060 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 9912HC.060 |
| Brand | Keith Black |
| Garage Sale Type | Discontinued |
| Piston Style | Dish |
| Piston Material | Hypereutectic Aluminum |
| Wrist Pin Included | Yes |
| Wrist Pin Style | Press-Fit or Floating |
| GENERAL | |
| Piston Diameter | 4.060" |
| Stroke | 3.750" |
| Connecting Rod Length | 5.700" |
| Piston Weight | 594 grams |
| Piston Ring Style | A |
| Wrist Pin Diameter | 0.9272" |
| Top Ring Thickness | 5/64" |
| Second Ring Thickness | 5/64" |
| Oil Ring Thickness | 3/16" |
| Compression 58cc = | 10.9 : 1 |
| Compression 64cc = | 10.2 : 1 |
| Compression 76cc = | 9.1 : 1 |
| GTIN Code | 800745119773 |
| Sold in Quantity | Set |
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
Customers praise the product for its superior quality and affordability, particularly noting that the pistons are a preferred choice over marine dealers for SeaRay Mercruisers. They recommend the pistons for durability, even under intense heat and pressure. A standout feature is the dished design, which maintains a reasonable compression ratio in 383 boat motors.
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
Customers praise the product for its superior quality and affordability, particularly noting that the pistons are a preferred choice over marine dealers for SeaRay Mercruisers. They recommend the pistons for durability, even under intense heat and pressure. A standout feature is the dished design, which maintains a reasonable compression ratio in 383 boat motors.
5
2 reviews
5
2
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Good Quality Products
5.0
4 years ago
Jake the FreeWay
Atlanta GA
Verified
Got better pistons in way better price for my SeaRay Mercruiser than from any Marine dealer. Highly recommended.
Would Recommend



Appear to be nice quality pistons.
5.0
5 years ago
Fast Forward
Michigan
Verified
I've used Keith Black pistons before and have been happy with them. They're a quality part at a reasonable price. I needed a dished piston to keep the CR reasonable for my 383 boat motor. I've never encountered a anything but an extreme performance build where a hypereutectic piston wouldn't stand up to the heat and pressure!
Would Recommend
Showing 2 of 2 reviews
