|
#37100075
1982-1991 Chevy/ GMC K5 Blazer/ Suburban/ Jimmy Fuel Tank
- Designed to OE fit form and function requirements by leveraging OE fuel system design expertise
- Made with corrosion resistant Galvanized steel with Powder coating
- Leak tested after production to ensure product is free from fuel and / or evaporative leaks
$123.99
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
82-91 Chevy, 82-91 GMC, OEM Replacement Fuel Tank Style
- Designed to OE fit form and function requirements by leveraging OE fuel system design expertise
- Made with corrosion resistant Galvanized steel with Powder coating
- Leak tested after production to ensure product is free from fuel and / or evaporative leaks
Key Specs
| MFG. Part # | 37100075 |
| Fuel Tank Style | OEM Replacement |
| Fuel System Type | EFI | Carb |
| Capacity | 31 gallons |
| Material Type | Steel |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicySpeedway Motors 37100075 Details
Speedway Motors 37100075 Details
Fuel Tank
- Designed to OE fit
- form and function requirements by leveraging OE fuel system design expertise
- Made with corrosion resistant
- Galvanized steel with Powder coating
- Leak tested after production to ensure product is free from fuel and / or evaporative leaks
Speedway Motors Fuel Tanks are manufactured with a 360° weld and are individually air pressure tested to ensure their success before leaving the factory. Fuel Tanks are powder coated or painted with anti-corrosive paint.
Applications:
- 1982-1986 Chevrolet K5 Blazer
- 1982-1986 Chevrolet C10 Suburban
- 1982-1986 Chevrolet C20 Suburban
- 1982-1986 Chevrolet K10 Suburban
- 1982-1986 Chevrolet K20 Suburban
- 1987-1988 Chevrolet R10 Suburban
- 1989-1991 Chevrolet R1500 Suburban
- 1987-1988 Chevrolet R20 Suburban
- 1989-1991 Chevrolet R2500 Suburban
- 1987-1988 Chevrolet V10 Suburban
- 1989-1991 Chevrolet V1500 Suburban
- 1987-1988 Chevrolet V20 Suburban
- 1989-1991 Chevrolet V2500 Suburban
- 1982-1986 GMC C1500 Suburban
- 1982-1986 GMC C2500 Suburban
- 1982-1986 GMC K1500 Suburban
- 1982-1986 GMC K2500 Suburban
- 1987-1991 GMC R1500 Suburban
- 1987-1991 GMC R2500 Suburban
- 1987-1991 GMC V1500 Suburban
- 1987-1991 GMC V2500 Suburban
- 1982-1991 GMC Jimmy
CARB Warning
For race/ off road use only
CARB Warning
For race/ off road use only
Speedway Motors 37100075 Specifications
Speedway Motors 37100075 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 37100075 |
| Brand | Speedway Motors |
| Fuel Tank Style | OEM Replacement |
| Fuel System Type | EFI | Carb |
| Capacity | 31 gallons |
| Material Type | Steel |
| Finish | Powdercoated |
| Color | Silver |
| Sending Unit Included | No |
| Fuel Pump Included | No |
| Tank Straps Included | No |
| Overall Length | 28.75" |
| Overall Width | 28.125" |
| Overall Height | 12.75" |
| Fuel Capacity Range | 25+ Gallons |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| Baffled | No |
| Lock Ring Kit Included | Yes |
| Filler Neck Included | No |
| Fuel Sump Welded on Tank | No |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
1982-1986 Chevy C10 Suburban
1982-1986 Chevy C20 Suburban
1982-1986 Chevy K10 Suburban
1982-1986 Chevy K20 Suburban
1982-1986 Chevy K5 Blazer
1987-1988 Chevy R10 Suburban
1989-1991 Chevy R1500 Suburban
1987-1988 Chevy R20 Suburban
1989-1991 Chevy R2500 Suburban
1987-1988 Chevy V10 Suburban
1989-1991 Chevy V1500 Suburban
1987-1988 Chevy V20 Suburban
1989-1991 Chevy V2500 Suburban
1982-1986 GMC C1500 Suburban
1982-1986 GMC C2500 Suburban
1982-1991 GMC Jimmy
1982-1986 GMC K1500 Suburban
1982-1986 GMC K2500 Suburban
1987-1991 GMC R1500 Suburban
1987-1991 GMC R2500 Suburban
1987-1991 GMC V1500 Suburban
1987-1991 GMC V2500 Suburban
