Rebate
Rebate
|
#465RU5122
K&N RU-5122 Performance Air Filters, 8in Tall, Round Tapered
$83.99
/each
Factory Shipped
$104.99
Save $21.00
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, Cotton Gauze, 8" Overall Height
Rebates Available
See rebate detailsNeed To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyK&N RU-5122 Details
K&N RU-5122 Details
- Regardless of the angle or offset diameter of an air intake, there is probably a K&N Universal air filter for your equipment
- K&N universal air filters are washable and reusable
Rebates
K&N 20% Off Air & Cabin Filter Sale 2026
K&N is gearing up for spring with our 20% Off Air & Cabin Filter Sale! From May 14, 2026, through June 30, 2026, customers can enjoy a 20% savings on select K&N parts. Sale prices are applicable only to purchases made within the specified sale period. No rainchecks or exceptions will be provided. This sale cannot be combined with any other offers, discounts, or promotions.
Warranty Information
Click for details
Warranty Information
Click for details
K&N Warranty Info (PDF)
K&N RU-5122 Specifications
K&N RU-5122 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | RU-5122 |
| Brand | K&N |
| GENERAL | |
| Material Type | Cotton Gauze |
| Overall Height | 8" |
| Diameter Big End | 5.5" |
| Shape | Round Tapered |
| GTIN Code | 024844108456 |
| Base Outside Diameter | 5.5" |
| Flange I.D. | 3.25" |
| Flange Length | 1.625" |
| Flange Type | Centered |
| Top O.D. | 4.688" |

