|
#465R1100
K&N R-1100 Performance Air Filters, Honda 90-110
$52.99
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyK&N R-1100 Details
K&N R-1100 Details
K&N's Universal Air Filters are designed and manufactured for a wide variety of applications including racing vehicles, radio-controlled cars, generators, snowmobiles, tractors, and other applications. Regardless of the angle or offset diameter of the air intake, there is probably a K&N Universal air filter for your equipment. All filters are constructed with ultra-strong molded pliable rubber flanges which absorb vibration and allow for secure attachment and can also be stretched for up to 1/16" (1.5mm) to fit in-between sizes. K&N universal air filters are washable and reusable. When used as a replacement for the OEM air filter, modifications to the jetting may be required.
- Regardless of the angle or offset diameter of an air intake, there is probably a K&N Universal air filter for your equipment
- K&N universal air filters are washable and reusable
Application
1973-1978 Honda ATC90 90
1982 Honda ATC110 110
1982 Honda ATC110 110
Warranty Information
Click for details
Warranty Information
Click for details
K&N Warranty Info (PDF)
K&N R-1100 Specifications
K&N R-1100 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | R-1100 |
| Brand | K&N |
| GENERAL | |
| Material Type | Cotton Gauze |
| Overall Height | 4" |
| Diameter Big End | 3" |
| Shape | Round Tapered |
| GTIN Code | 024844006394 |
| Base Outside Diameter | 3" |
| Flange I.D. | 1.688" |
| Flange Length | 1.5" |
| Flange Type | Angled |
| Inner Wire | No |
| Top O.D. | 2" |

