|
#465HD0800
K&N HD-0800 Powersports Air Filter, Harley Davidson 103-95 CI
$83.99
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyK&N HD-0800 Details
K&N HD-0800 Details
K&N's high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
Application
2005 Harley Davidson FLHTCSE2 Screamin Eagle Electra Glide 2 103 CI
2005 Harley Davidson FLSTFSE Screamin Eagle Fat Boy 103 CI
2007 Harley Davidson FLHRSE3 Screamin Eagle Road King 110 CI
2007 Harley Davidson FLHTCUSE2 Screamin Eagle Ultra Classic Electra Gli 110 CI
2007 Harley Davidson FXSTSSE Screamin Eagle Softail Springer 110 CI
2007 Harley Davidson FXDSE Screamin Eagle Dyna 110 CI
2008 Harley Davidson FXDSE2 Screamin Eagle Dyna 110 CI
2001 Harley Davidson FLTRSEI2 Screamin Eagle Road Glide 2 F/I 95 CI
2005 Harley Davidson FLSTFI Fat Boy F/I 15th Anniv. 95 CI
2005 Harley Davidson FLSTFSE Screamin Eagle Fat Boy 103 CI
2007 Harley Davidson FLHRSE3 Screamin Eagle Road King 110 CI
2007 Harley Davidson FLHTCUSE2 Screamin Eagle Ultra Classic Electra Gli 110 CI
2007 Harley Davidson FXSTSSE Screamin Eagle Softail Springer 110 CI
2007 Harley Davidson FXDSE Screamin Eagle Dyna 110 CI
2008 Harley Davidson FXDSE2 Screamin Eagle Dyna 110 CI
2001 Harley Davidson FLTRSEI2 Screamin Eagle Road Glide 2 F/I 95 CI
2005 Harley Davidson FLSTFI Fat Boy F/I 15th Anniv. 95 CI
Charts
Guides & Documents
Warranty Information
Click for details
Warranty Information
Click for details
K&N Warranty Info (PDF)
K&N HD-0800 Specifications
K&N HD-0800 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | HD-0800 |
| Brand | K&N |
| GENERAL | |
| Material Type | Cotton Gauze |
| Overall Height | 2.125" |
| Shape | Round Tapered |
| GTIN Code | 024844113122 |
| Base Outside Diameter | 6.25" |
| Inner Wire | No |
| Top Finish | Zinc |
| Top O.D. | 5.5" |

