-20%
-20%
|
#465E1980
K&N E-1980 Lifetime Air Filter, Dodge 340-440, Plymouth 340-440
$126.39
/each
Factory Shipped
$157.99
Save $31.60
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyK&N E-1980 Details
K&N E-1980 Details
Warranty Information
Click for details
Warranty Information
Click for details
K&N Warranty Info (PDF)
K&N E-1980 Specifications
K&N E-1980 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | E-1980 |
| Brand | K&N |
| GENERAL | |
| Material Type | Cotton Gauze |
| Overall Height | 2" |
| Shape | Oval |
| GTIN Code | 024844002525 |
| Base Outside Length | 19.75" |
| Base Outside Width | 15.75" |
| Inner Wire | No |
| Inside Length | 17.75" |
| Outside Length | 19.75" |
| Outside Width | 15.75" |
| Top Outside Length | 19.75" |
| Top Outside Width | 15.75" |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
1970-1971 Dodge Challenger
1966-1972 Dodge Charger
1966-1971 Dodge Coronet
1966 Dodge Monaco
1966-1967 Dodge Polara
1969 Plymouth Barracuda
1967-1971 Plymouth Belvedere
1967 Plymouth Belvedere II
1970-1971 Plymouth Cuda
1971 Plymouth Duster
1969-1970 Plymouth Fury
1969 Plymouth Fury I
1969 Plymouth Fury II
1969 Plymouth Fury III
1967-1971 Plymouth GTX
1968-1972 Plymouth Roadrunner
1967-1969 Plymouth Satellite
1970 Plymouth Superbird
