|
#465663110
K&N 66-3110 X-Stream Airflow Air Filter Assembly, 2.188in Tall, Round
$209.99
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | 66-3110 |
| Brand | K&N |
| Shape | Round |
| Overall Diameter | 11" |
| Filter Material | Cotton Gauze |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyK&N 66-3110 Details
K&N 66-3110 Details
Not only does the K&N XStream add filter area, it actually redirects airflow inside the filter to pull in more air through the side pleats for even greater performance efficiency. Cleanable and reusable, the XStream Air Flow Top filter delivers the best protection available for your engine.
- Cleanable and reusable, the XStream Air Flow Top adds filter area and longer service intervals while delivering excellent filtration
Charts
Guides & Documents
Warranty Information
Click for details
Warranty Information
Click for details
K&N Warranty Info (PDF)
K&N 66-3110 Specifications
K&N 66-3110 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 66-3110 |
| Brand | K&N |
| Shape | Round |
| Overall Diameter | 11" |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| GENERAL | |
| Housing Style | Filter Top |
| Fuel Intake Type | Single 2/3/4-Barrel |
| Inlet Diameter (Fraction) | 5-1/8" |
| Filter Height | 2.188" |
| Filter Color | Red |
| Overall Height | 3.5" |
| Filter I.D. | 9" |
| Inlet Diameter | 5.125" |
| Inlet Diameter (Decimal) | 5.125" |
| Housing Finish | Powder Coated |
| Housing Color | Black |
| Hardware Included | Yes |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 024844080950 |

