|
#465663080
K&N 66-3080 X-Stream Airflow Air Filter Assembly, 14 x 4, Dominator
$293.99
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | 66-3080 |
| Brand | K&N |
| Shape | Round |
| Overall Diameter | 14" |
| Filter Material | Cotton Gauze |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyK&N 66-3080 Details
K&N 66-3080 Details
Not only does the K&N XStream add filter area, it actually redirects airflow inside the filter to pull in more air through the side pleats for even greater performance efficiency. Cleanable and reusable, the XStream Air Flow Top filter delivers the best protection available for your engine.
- Cleanable and reusable, the XStream Air Flow Top adds filter area and longer service intervals while delivering excellent filtration
Charts
Guides & Documents
Warranty Information
Click for details
Warranty Information
Click for details
K&N Warranty Info (PDF)
K&N 66-3080 Specifications
K&N 66-3080 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 66-3080 |
| Brand | K&N |
| Shape | Round |
| Overall Diameter | 14" |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| GENERAL | |
| Housing Style | Filter Top |
| Fuel Intake Type | Single Quad |
| Inlet Diameter (Fraction) | 7-5/16" |
| Filter Height | 4" |
| Filter Color | Red |
| Overall Height | 5.5" |
| Filter I.D. | 12" |
| Inlet Diameter | 7.313" |
| Inlet Diameter (Decimal) | 7.313" |
| Hardware Included | Yes |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 024844079947 |

