-6%
-6%
|
#465621410
K&N 62-1410 Crankcase Vent Air Filter, 2.375 in. Tall, 3 in. OD
$29.99
/each
Factory Shipped
$31.99
Save $2.00
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | 62-1410 |
| Brand | K&N |
| Attachment Style | Clamp-on |
| Valve Cover Hole Size | 1" |
| Material Type | Non-woven Synthetic |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyK&N 62-1410 Details
K&N 62-1410 Details
K&N crankcase vent filters are perfect for racing applications, vintage cars or individuals who want to add some aesthetics to their classic carbureted engine. The 62-1410 crankcase vent filter has a black rubber top and base. The filter is 2-3/8 inches tall, 3 inches in outside diameter with a 1 inch flange which is designed to push on to the existing rubber breather grommets. Constructed with a synthetic filter media it can be cleaned and reused repeatedly.
- Constructed with a synthetic filter media, this crankcase vent filter comes with a black rubber top and base
- The flange is 1 inch in diameter and mounts directly on to existing rubber breather grommets
Warranty Information
Click for details
Warranty Information
Click for details
K&N Warranty Info (PDF)
K&N 62-1410 Specifications
K&N 62-1410 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 62-1410 |
| Brand | K&N |
| Attachment Style | Clamp-on |
| Valve Cover Hole Size | 1" |
| Material Type | Non-woven Synthetic |
| GENERAL | |
| Outside Diameter | 3" |
| Hole Diameter | 1" |
| GTIN Code | 024844015310 |
| Sold in Quantity | Each |
| Inner Wire | No |
| Flange Type | Centered |
| Flange I.D. | 1" |
| Flange Length | 0.438" |
| Overall Height | 2.375" |
| Shielded | No |

