|
#465569093
K&N 56-9093 Air Filter Assembly, Nissan 1.6L, Rover 1300
$119.99
/each
Factory Shipped
$125.99
Save $6.00
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyK&N 56-9093 Details
K&N 56-9093 Details
K&N Custom Air Filters for Single or Two Barrel Carburetors - K&N custom air filter kits are designed to boost performance from your carburetor while keeping the dirt on the outside where it belongs. These assemblies come with custom chrome top and base plates and the famous K&N High-Flow Washable Air Filter.
- K&N Custom Air Filter kits are designed to boost the performance from your carburetor while keeping dirt on the outside where it belongs
- These assemblies come with custom chrome top and base plates and a K&N washable air filter
Application
1967-1973 Rover Austin Morris 1300
1973-1982 Nissan 160J 1.6L
1973-1982 Nissan 160J 1.6L
Charts
Guides & Documents
Warranty Information
Click for details
Warranty Information
Click for details
K&N Warranty Info (PDF)
K&N 56-9093 Specifications
K&N 56-9093 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 56-9093 |
| Brand | K&N |
| Shape | Oval |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| GENERAL | |
| Housing Style | Solid Top |
| Fuel Intake Type | Single 1-Barrel/2-Barrel |
| Filter Height | 2.125" |
| Filter Color | Red |
| Overall Height | 2.25" |
| Filter I.D. | 4.875" |
| Inlet Diameter | 1.375" |
| Inlet Diameter (Decimal) | 1.375" |
| Housing Finish | Chrome |
| Hardware Included | Yes |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 024844063137 |

