|
#465332135
K&N 33-2135 Lifetime Performance Air Filter, Chevy/GMC 6.0L-8.1L
$68.99
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyK&N 33-2135 Details
K&N 33-2135 Details
Charts
Guides & Documents
Warranty Information
Click for details
Warranty Information
Click for details
K&N Warranty Info (PDF)
K&N 33-2135 Specifications
K&N 33-2135 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 33-2135 |
| Brand | K&N |
| GENERAL | |
| Material Type | Cotton Gauze |
| Overall Height | 1.625" |
| Shape | Panel |
| GTIN Code | 024844071897 |
| Outside Length | 12.5" |
| Outside Width | 9.875" |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
2002-2020 Cadillac Escalade
2003-2020 Cadillac Escalade ESV
2002-2013 Cadillac Escalade EXT
2007-2009 Chevy Avalanche
2002-2006 Chevy Avalanche 2500
2001-2002 Chevy C3500
2001-2002 Chevy C3500HD
2003-2018 Chevy Silverado 1500
2007 Chevy Silverado 1500 Classic
2001-2006 Chevy Silverado 1500 HD
2007 Chevy Silverado 1500 HD Classic
1999-2004 Chevy Silverado 2500
2001-2019 Chevy Silverado 2500 HD
2007 Chevy Silverado 2500 HD Classic
2001-2017 Chevy Silverado 3500
2007 Chevy Silverado 3500 Classic
2007-2019 Chevy Silverado 3500 HD
2016-2017 Chevy Suburban
2018-2020 Chevy Suburban
2006-2009 Chevy Suburban 1500
2000-2013 Chevy Suburban 2500
2016-2019 Chevy Suburban 3500 HD
2008-2020 Chevy Tahoe
2001-2002 GMC C3500HD
2008-2018 GMC Sierra
2001-2018 GMC Sierra 1500
2007 GMC Sierra 1500 Classic
2001-2007 GMC Sierra 1500 HD
2007 GMC Sierra 1500 HD Classic
1999-2004 GMC Sierra 2500
2001-2019 GMC Sierra 2500 HD
2007 GMC Sierra 2500 HD Classic
2001-2006 GMC Sierra 3500
2007 GMC Sierra 3500 Classic
2007-2019 GMC Sierra 3500 HD
2001 GMC Sierra C3
2001-2020 GMC Yukon
2015-2020 GMC Yukon XL
2001-2014 GMC Yukon XL 1500
2000-2013 GMC Yukon XL 2500

