|
#4651008576
K&N 100-8576 Sprint Car Air Boxes, 4.75in Tall, Rectangular
- Filter material is made of a reusable cotton gauze material
- Measures 19" long and 7" wide with an overall height of 4-3/4"
- Provides outstanding stiffness to weight ratio that is needed to stay competitive
$849.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Midget, Sprint Car, Injectors Fuel Intake Type, Red
- Filter material is made of a reusable cotton gauze material
- Measures 19" long and 7" wide with an overall height of 4-3/4"
- Provides outstanding stiffness to weight ratio that is needed to stay competitive
- Frame is made from carbon fiber composites
Key Specs
| MFG. Part # | 100-8576 |
| Brand | K&N |
| Shape | Rectangular |
| Filter Material | Reusable Cotton Gauze |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyK&N 100-8576 Details
K&N 100-8576 Details
K&N's carbon fiber composites have an attractive cosmetic appeal, and the outstanding stiffness to weight ratio that is needed to stay competitive in today's racing industry. Carbon fiber composites have taken the method traditionally associated with fiberglass and perfected it to a precise science with outstanding performance as the result.
Specs
- Filter Re-Oiling Amount: 2.57 oz (76 ml)
- Height: 4.75 in (121 mm)
- Length: 19 in (483 mm)
- Width: 7 in (178 mm)
- Weight: 3.2 lb (1.5 kg)
Warranty Information
Click for details
Warranty Information
Click for details
K&N Warranty Info (PDF)
K&N 100-8576 Specifications
K&N 100-8576 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 100-8576 |
| Brand | K&N |
| Shape | Rectangular |
| Filter Material | Reusable Cotton Gauze |
| GENERAL | |
| Fuel Intake Type | Injectors |
| Filter Color | Red |
| Overall Length | 19" |
| Overall Width | 7.00" |
| Overall Height | 4.75" |
| Color | Black |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 024844200044 |

