|
#4651008564
K&N 100-8564 Sprint Car Air Box, Each
- Measures 18.875" long, 13.75" wide, and 6" high
- Constructed from ultra-light weight carbon fiber
- Features a washable and reusable air filter material
$649.99
/each
On Backorder
$682.99
Save $33.00
This part is Backordered. We currently do not have an estimate when this item will ship.
Get something sooner
Browse In Stock and Ready to Ship AlternativesQuantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Sprint Car, Filter Top Housing Style, Box Shape
- Measures 18.875" long, 13.75" wide, and 6" high
- Constructed from ultra-light weight carbon fiber
- Features a washable and reusable air filter material
- Ideal for any racer currently using traditional multi-Siamese stacks
- This air box is designed to provide you with ample air flow for your racing needs
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyK&N 100-8564 Details
K&N 100-8564 Details
- Constructed from ultra-light weight carbon fiber, K&N's Sprint Car Style air box provides ample air flow for your racing needs
- As with all K&N filters, it is a washable and reusable air filter
Warranty Information
Click for details
Warranty Information
Click for details
K&N Warranty Info (PDF)
K&N 100-8564 Specifications
K&N 100-8564 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 100-8564 |
| Brand | K&N |
| Shape | Box |
| GENERAL | |
| Housing Style | Filter Top |
| Fuel Intake Type | Injectors |
| Overall Length | 18.875" |
| Overall Width | 13.75" |
| Overall Height | 6" |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 024844049278 |
Ratings & Reviews
5
1 Review
Ratings & Reviews
5
1 Review
5
1 reviews
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Beast filter I have ever used.
5.0
12 years ago
JohnsonRacing
Bloomfield In.
This filter has the very best air flow on the market. The motor in my car sets up very high. And the hood set low. Do to this combo no other filter would clear or filter as good as this one.
Would Recommend

Showing 1 of 1 reviews

