|
#458117
JAZ Products 292-016-01 16 Gallon Pro Street Fuel Cell with Sump
- Features a seamless rotomolded cross-linked polyethylene outer shell
- Comes with the fuel level sending unit assembly installed
- Includes a two-inch deep sump in rear for better fuel pickup
$370.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, 25" Overall Length, 9" Overall Height
- Features a seamless rotomolded cross-linked polyethylene outer shell
- Comes with the fuel level sending unit assembly installed
- Includes a two-inch deep sump in rear for better fuel pickup
- There are a total of two AN-8 fast flow outlet fittings in the sump
- All JAZ polyethylene fuel cells exceed SFI Spec. 28.1 and are accepted by most sanctioning organizations
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyJaz Products 292-016-01 Details
Jaz Products 292-016-01 Details
JAZ Products maintains its own factory, equipment, and molds, producing the highest quality fuel cells, rotationally molded in seamless cross-linked polyethylene. JAZ Products only uses safety foam in all their fuel cells. This foam is far superior and has a 10 times longer service life than that of other non-fuel approved foams on the market. All JAZ polyethylene fuel cells exceed SFI Spec. 28.1 and are accepted by most sanctioning organizations.
- Seamless rotomolded cross-linked polyethylene outer shell
- Comes with safety foam
- Fuel level sending unit assembly installed
- Low pro drag fill 1-3/4" high
- 0-90 ohm sending unit
- Two-inch deep sump in rear for better fuel pickup
- Two AN-8 fast flow outlet fittings in the sump
- One AN-6 vent fitting
- 360° mounting strap recesses
- 25" L x 17" W x 9" D
CARB Warning
For race/ off road use only
CARB Warning
For race/ off road use only
Jaz Products 292-016-01 Specifications
Jaz Products 292-016-01 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 292-016-01 |
| Brand | Jaz Products |
| Material Type | Polyethylene |
| GENERAL | |
| Overall Length | 25" |
| Overall Height | 9" |
| Overall Width | 17" |
| Overall Length Range | 25.00" to 25.99" |
| Overall Height Range | 9.00" to 9.99" |
| Overall Width Range | 17.00" to 17.99" |
| Safety Foam Included | Yes |
| Sending Unit Included | Yes |
| Ohm Range | 0-90 ohm |
| Sold in Quantity | Each |
| Notes | SFI 28.1 rated. |

