-9%
-9%
|
#4461316
Ididit 1130180010 Plain Shorty 18"" Tilt Steering Column W/Shifter
- Designed for applications where under-das space is a concern
- They have the same dimensions and features as the other Ididit columns, but are about half the length
- Unpainted finish allows you to customize them in the color of your choice
$774.00
/each
In Stock
$852.00
Save $78.00
Order soon, only 3 left in stock!
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, Universal Mount Type, Tilt Column Type
- Designed for applications where under-das space is a concern
- They have the same dimensions and features as the other Ididit columns, but are about half the length
- Unpainted finish allows you to customize them in the color of your choice
- Columns have the common 3/4" double "D" shaft
- Will accept 1969-up GM steering wheels, adaptors and wiring harnesses
Key Specs
| MFG. Part # | 1130180010 |
| Mount Type | Universal |
| Column Type | Tilt |
| Shifter Location | Column |
| Key Location | Dash |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyIdidit 1130180010 Details
Ididit 1130180010 Details
When space under the dash or around your feet is at a premium, these columns will save you a bunch of grief! These columns have the same dimensions and features as the other Ididit columns, but are about half the length.
The unpainted finish allows you to customize them in the color of your choice. The columns have the common 3/4" double "D" shaft and accept the'69-up GM steering wheels, adaptorsand wiring harnesses and also use the "Swinger" drops on this website.
Use with the under dash mount listed, or design your own mount. Normal installation is two drops at the dash, attached to an adjustable under dash mount. U-joints, shaft and rod end bearings to be determined by the builder.
Charts
Guides & Documents
Ididit 1130180010 Specifications
Ididit 1130180010 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 1130180010 |
| Brand | Ididit |
| Mount Type | Universal |
| Column Type | Tilt |
| Shifter Location | Column |
| Key Location | Dash |
| Overall Length | 18" |
| Finish | Painted |
| Output Shaft Type | 3/4" DD |
| Tube O.D. | 2.25" |
| Material Type | Steel |
| Collapsible | No |
| Diameter | 2.25" |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| Neutral Safety Switch Included | No |
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
Customers appreciate the product for its quality and usability. Highlighted features include optimal fitting in various settings, even with clearance issues, demonstrating exceptional practicality. Customers also mention the product's excellent quality, which is a notable advantage over competing items. Given these traits, many recommend this product for its superior performance and value.
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
Customers appreciate the product for its quality and usability. Highlighted features include optimal fitting in various settings, even with clearance issues, demonstrating exceptional practicality. Customers also mention the product's excellent quality, which is a notable advantage over competing items. Given these traits, many recommend this product for its superior performance and value.
5
2 reviews
5
2
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Awesome, exactly as described well packaged
5.0
6 years ago
CUBIN65
LOS ANGELES CA
Verified
Great Product great quality awesome support!
Would Recommend
Great item, better price and fast delivery.
5.0
7 years ago
BigRusty
High desert of Cali
Verified
Going in a rear engine COE with clearance issues, great fit.
Would Recommend

Showing 2 of 2 reviews
