$212 Off
$212 Off
|
#474726
Icon Chevy 350 Forged Pistons, Dish, 5.7 Rod
$709.05
/set
In Stock
$920.85
Save $211.80
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | Select Size |
| Piston Style | Dish |
| Piston Material | Forged Aluminum |
| Wrist Pin Included | Yes |
| Wrist Pin Style | Press-Fit or Floating |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyDetails
Details
Formerly KB Forged Pistons. Starting with 2618 alloy heat treated to high strength T-6 specifications, these give you the best value for your money. Exclusive V-rib adds strength without adding weight but allows maximum cooling.
For Chevy 350 c.i. (4.000" bore x 3.48" stroke). Use Style C rings (1/16", 1/16", 3/16").
- High ductility 2618 alloy
- Dual forced pin oiling on most applications
- Lateral gas porting on higher compression ratios
- Fully machined with deep valve pockets
- Second land accumulator grooves
- Top land mini groove technology
- Diamond finished skirts
- Triple wound spiral locks
Item Details
C/R 58cc=9.6, 64cc=9.0, 76cc=8.0Piston Weight: 514 g.
Rod Length: 5.7"
Charts
474-726 Instructions (PDF)
Ring Style Chart (GIF)
Specs
- Comp Height 5.7" Rod - 1.565
- Comp Height 6.0" Rod - 1.265
- Pin Diameter - 0.9272
CARB Warning
For race/ off road use or for use on pre-1966 vehicles.
CARB Warning
For race/ off road use or for use on pre-1966 vehicles.
Specifications
Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | Select Size to see |
| Brand | Icon Pistons |
| Piston Style | Dish |
| Piston Material | Forged Aluminum |
| Wrist Pin Included | Yes |
| Wrist Pin Style | Press-Fit or Floating |
| GENERAL | |
| Piston Diameter | Select Size to see |
| Stroke | 3.480" |
| Connecting Rod Length | 5.700" |
| Piston Weight | 514 grams |
| Piston Ring Style | C |
| Wrist Pin Diameter | 0.9272" |
| Wrist Pin Weight | 132 grams |
| Top Ring Thickness | 1/16" |
| Second Ring Thickness | 1/16" |
| Oil Ring Thickness | 3/16" |
| Compression 58cc = | 9.6 : 1 |
| Compression 64cc = | 9.0 : 1 |
| Compression 76cc = | 8.0 : 1 |
| GTIN Code | Select Size to see |
| Sold in Quantity | Set |
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
Customers appreciate the superior longevity and lightweight characteristics of our forged product, noting its quality surpasses that of Original Equipment Manufacturer (OEM) products. The product's practicality is highlighted by its value for price, emphasizing that no quality compromises have been made despite the affordable cost. The material quality is excellent, ensuring durability. Users not only endorse our product for its confirmed features but actively prefer it over competitors' options.
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
Customers appreciate the superior longevity and lightweight characteristics of our forged product, noting its quality surpasses that of Original Equipment Manufacturer (OEM) products. The product's practicality is highlighted by its value for price, emphasizing that no quality compromises have been made despite the affordable cost. The material quality is excellent, ensuring durability. Users not only endorse our product for its confirmed features but actively prefer it over competitors' options.
5
2 reviews
5
2
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Great forged product
5.0
2 years ago
DPEB
Live Oak Florida
Verified
A lot better than OEM the forge lightweight and will last longer.
Would Recommend
High quality!
5.0
5 years ago
Fonzy
Charles city, IA
Verified
Great price.... no short cuts with these!
Would Recommend
Showing 2 of 2 reviews

