$237 Off
$237 Off
|
#474727
Icon Chevy 350 Forged Pistons, .163 Dome, 5.7 Rod
$793.48
/set
In Stock
$1,030.49
Save $237.01
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | Select Size |
| Piston Style | Dome |
| Piston Material | Forged Aluminum |
| Wrist Pin Included | Yes |
| Wrist Pin Style | Press-Fit or Floating |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyDetails
Details
Formerly KB Forged Pistons. Starting with 2618 alloy heat treated to high strength T-6 specifications, these give you the best value for your money. Exclusive V-rib adds strength without adding weight but allows maximum cooling.
For Chevy 350 c.i. (4.000" bore x 3.48" stroke). Use Style C rings (1/16", 1/16", 3/16").
- High ductility 2618 alloy
- Dual forced pin oiling on most applications
- Lateral gas porting on higher compression ratios
- Fully machined with deep valve pockets
- Second land accumulator grooves
- Top land mini groove technology
- Diamond finished skirts
- Triple wound spiral locks
Item Details
C/R 64cc=12.0, 76cc=10.3Piston Weight: 526 g
Rod Length: 5.7"
Charts
474-727 Instructions (PDF)
Ring Style Chart (GIF)
Specs
- Comp Height 5.7" Rod - 1.565
- Comp Height 6.0" Rod - 1.265
- Pin Diameter - 0.9272
CARB Warning
For race/ off road use or for use on pre-1966 vehicles.
CARB Warning
For race/ off road use or for use on pre-1966 vehicles.
Specifications
Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | Select Size to see |
| Brand | Icon Pistons |
| Garage Sale Type | Discontinued |
| Piston Style | Dome |
| Piston Material | Forged Aluminum |
| Wrist Pin Included | Yes |
| Wrist Pin Style | Press-Fit or Floating |
| GENERAL | |
| Piston Diameter | Select Size to see |
| Dome Height | .163" |
| Stroke | 3.480" |
| Connecting Rod Length | 5.700" |
| Piston Weight | 526 grams |
| Piston Ring Style | C |
| Wrist Pin Diameter | 0.9272" |
| Wrist Pin Weight | 135 grams |
| Top Ring Thickness | 1/16" |
| Second Ring Thickness | 1/16" |
| Oil Ring Thickness | 3/16" |
| Compression 64cc = | 12.0 : 1 |
| Compression 76cc = | 10.3 : 1 |
| GTIN Code | Select Size to see |
| Sold in Quantity | Set |
