Rebate
Rebate
|
#42519148
Holley Sniper 19-148 EFI Fuel Tank System, 1970-74 C3 Corvette
$782.95
/kit
Factory Shipped
$870.95
Save $88.00
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
68-74 Chevy Corvette, EFI Conversion Fuel Tank Style
Rebates Available
See rebate detailsKey Specs
| MFG. Part # | 19-148 |
| Fuel Tank Style | EFI Conversion |
| Fuel System Type | EFI |
| Capacity | 18 gallons |
| Material Type | Steel |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyHolley Sniper 19-148 Details
Holley Sniper 19-148 Details
SNIPER EFI FUEL TANK SYSTEM
1970-74 Corvette, Coated Steel, EFI, Gas
Holley and Sniper will help you to complete your EFI swap with our new EFI Conversion Fuel Tanks. Each tank is a direct fit for your application-no modifications necessary. The kit includes the tank, a 255 lph fuel pump, internal baffling, and fuel level sender. The tank is powder coated for corrosion resistance and great looks. These tank kits are a complete solution for your EFI project!
***Steel filler neck is not included. You must use your existing stock filler neck or purchase one through restoration suppliers.
Supports up to 550 EFI (@ 60 PSI at 13.5 Volts / 10.4 AMP Draw)
Size is: 38" x 15-3/4" x 11-3/4"
Features:
Charts
Instruction Sheet (PDF)
Rebates
Holley Fuel Up Spring Savings Event 2026

Save 10% instantly on select products across the Holley family of performance brands during the annual Holley Fuel Up Spring Savings Event 2026. Instant rebate period runs from March 30, 2026 through April 19, 2026.
Guides & Documents
CARB Warning
For race/ off road use or for use on pre-1966 vehicles.
CARB Warning
For race/ off road use or for use on pre-1966 vehicles.
Holley Sniper 19-148 Specifications
Holley Sniper 19-148 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 19-148 |
| Brand | Holley Sniper |
| Fuel Tank Style | EFI Conversion |
| Fuel System Type | EFI |
| Capacity | 18 gallons |
| Material Type | Steel |
| Finish | Powder Coated |
| Color | Silver |
| Sending Unit Included | Yes |
| Fuel Pump Included | Yes |
| Tank Straps Included | Yes |
| Overall Length | 38" |
| Overall Width | 15.75" |
| Overall Height | 11.75" |
| Hardware Included | Yes |
| Free Flow Rate | 67 GPH / 255 LPH |
| Fuel Capacity Range | 15.00-19.99 Gallons |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 090127746950 |
| Ohm Range | 0-90 ohm |
| Inlet Fitting | 1/4" Female NPT |
| Outlet Fitting | 1/4" Female NPT |
| Filler Neck Included | Yes |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
1968-1974 Chevy Corvette

