Rebate
Rebate
|
#4255505115XR
Holley 550-511-5XR Sniper 2 Black 5 Inch Return Retrofit
- New for Sniper 2 is the optional Power Distribution Module (PDM). This cost-effective and optional accessory isolates the core of your EFI and ignition wiring into one, easy-to-use location. Simply slide the stripped wire ends under the positive lock connector and tighten down the set screw. Battery and a switched 12-volt source is all that's required from your vehicle to power the PDM and your Sniper EFI.
$1,933.95
/kit
Factory Shipped
$2,149.95
Save $216.00
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
800 CFM CFM, 100 lb/hr @ 58.5 PSI Injector Size
- New for Sniper 2 is the optional Power Distribution Module (PDM). This cost-effective and optional accessory isolates the core of your EFI and ignition wiring into one, easy-to-use location. Simply slide the stripped wire ends under the positive lock connector and tighten down the set screw. Battery and a switched 12-volt source is all that's required from your vehicle to power the PDM and your Sniper EFI.
- All new design – the #1 EFI Conversion just got better!
- Only four wiring connections required: Battery+, Battery-, Switched Ignition, and RPM
- Supports up to 650hp naturally aspirated or 575hp on boost with four 100 lb/hr injectors
- (NEW) Redesigned throttle shaft and plate geometry for a smoother throttle feel
Rebates Available
See rebate detailsKey Specs
| MFG. Part # | 550-511-5XR |
| Brand | Holley Sniper |
| CFM | 800 CFM |
| Injector Size | 100 lb/hr @ 58.5 PSI |
| Max Horsepower Rating | 650 |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyHolley Sniper 550-511-5XR Details
Holley Sniper 550-511-5XR Details
The #1 EFI conversion system just got better! Introducing Sniper 2 EFI - a self-tuning, easy-to-install, EFI conversion for common 4-barrel (4150 flange) style carburetors. We took everything that we learned from the original Sniper EFI system and added 14 new features that will make your EFI conversion more simple, reliable, and modern. Like all Sniper EFI systems, Sniper 2 is designed to work with the Sniper Ecosystem that includes Hyperspark ignition, complete fuel systems, multiple user interfaces/dash displays, and more.
Nitrous Control Not Supported In Sniper 2 EFI Software
Rebates
Holley Fuel Up Spring Savings Event 2026

Save 10% instantly on select products across the Holley family of performance brands during the annual Holley Fuel Up Spring Savings Event 2026. Instant rebate period runs from March 30, 2026 through April 19, 2026.
CARB Warning
For use on pre-1966 vehicles only
CARB Warning
For use on pre-1966 vehicles only
Emissions warning: this part only legal for sale or use in California if installed in vehicles model-year 1965 or older; motorcycles model-year 1977 or older; or off-highway recreational vehicles (such as off-road motorcycles and all-terrain vehicles) model-year 1996 and older. ++any other use renders the vehicle tampered and not legal for use on California public highways (any public street or roadway, public dirt road, public park, or publicly maintained right of way open to the use of the public for vehicular travel). Violations subject to $37,500 penalty per violation per vehicle, revocation of registration, loss of use on California public right of ways, and proof of correction for tampering there are similar restrictions and penalties under federal law and the laws of all other states with penalties under federal law of up to approximately $45,268 per tampered vehicle and/or engine.
Holley Sniper 550-511-5XR Specifications
Holley Sniper 550-511-5XR Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 550-511-5XR |
| Brand | Holley Sniper |
| CFM | 800 CFM |
| Injector Size | 100 lb/hr @ 58.5 PSI |
| Max Horsepower Rating | 650 |
| GENERAL | |
| User Tunable | Yes |
| Self Tuning | Yes |
| Injectors Included | Yes |
| Intake Manifold Included | No |
| Fuel Pump Included | Yes |
| Fuel Pressure Regulator Included | Yes |
| Distributor Included | No |
| Finish | Ceramic |
| Overall Height | 3.28" |
| GTIN Code | 00090127863374 |
| Sold in Quantity | Each |

