Rebate
Rebate
|
#425300276
Holley 300-276 SBF 289-347 Single Plane Fuel Injection Intake
- Single plane design with isolated plenum for cooler charge air temperatures
- 4150 square bore mounting flange
- Power band: 2500-7500 RPM
$552.95
/kit
Factory Shipped
$614.95
Save $62.00
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select an engine to verify Fitment
Select Engine
Product Summary
EFI Fuel System Type, Multi-port Injection Style, Satin
- Single plane design with isolated plenum for cooler charge air temperatures
- 4150 square bore mounting flange
- Power band: 2500-7500 RPM
- Height: front 5.58", rear 6.40"
- Port size: 1.82" height, 1.04" width
Rebates Available
See rebate detailsKey Specs
| MFG. Part # | 300-276 |
| Intake Manifold Type | Single Plane |
| Carburetor Flange Type | 4-Barrel Square Bore |
| RPM Range | 2,500-7,000 |
| Material Type | Aluminum |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyHolley 300-276 Details
Holley 300-276 Details
Holley EFI 4150 Single Plane Fuel Injection Intake Manifold Small Block Ford 289-347
The new single plane intake manifolds are designed to provide a broad RPM powerband for high-performance street/strip engine applications to a maximum engine speed of 7500 RPM. The EFI manifold is designed to work with 4150 Style Throttle body EFI systems like the Holley 4150 style flange Universal Throttle Bodies. These intake manifolds are designed to accept most stock hardware and accessory brackets, but offer performance features like better plenum and runner geometry for improved charge airflow. The isolated design of the air/fuel passages helps to increase charge air density and performance. The 300-276 EFI manifold includes black anodized fuel rails and rail bracket assortment for an easy installation with the injectors that you choose to use for your combination. The intake manifolds are designed for use with 289-347 cubic inch Small Block Ford engines 8.2" deck height.
Features:
- Single plane design with isolated plenum for cooler charge air temperatures
- 4150 square bore mounting flange
- Power band: 2500-7500 RPM
- Height: front 5.58", rear 6.40"
- Port size: 1.82" height, 1.04" width
- Extra material allows for porting to 2.00" height, 1.20" width
- Anodized aluminum fuel rails with laser-etched logo (EFI model) 6AN
- Includes fuel rail mounting brackets in two sizes for more options in fuel injectors (EFI Model)
- Accessory ports under the carburetor in 1/8 NPT, 1/4 NPT and 3/8 NPT sizes
Charts
Rebates
Holley Fuel Up Spring Savings Event 2026

Save 10% instantly on select products across the Holley family of performance brands during the annual Holley Fuel Up Spring Savings Event 2026. Instant rebate period runs from March 30, 2026 through April 19, 2026.
Guides & Documents
CARB Warning
For race/ off road use or for use on pre-1966 vehicles.
CARB Warning
For race/ off road use or for use on pre-1966 vehicles.
Holley 300-276 Specifications
Holley 300-276 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 300-276 |
| Brand | Holley |
| Intake Manifold Type | Single Plane |
| Carburetor Flange Type | 4-Barrel Square Bore |
| RPM Range | 2,500-7,000 |
| Material Type | Aluminum |
| GENERAL | |
| Fuel System Type | EFI |
| Injection Style | Multi-port |
| Finish | Satin |
| Color | Natural |
| Intake Section Included | Complete |
| Throttle Body Included | No |
| Injectors Included | No |
| Aftermarket Fuel Rail Required | Yes |
| Fuel Rails Included | Yes |
| Hardware Included | No |
| Gaskets Included | No |
| Mounted Height | 6.4" |
| Port Height | 1.82" |
| Port Width | 1.04" |
| Runners Included | Yes |
| Runners Removable | No |
| Emission Code | 3 |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 090127119303 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
1964 AC Shelby Cobra
Ford 289
1968-1973 AC Shelby Cobra
Ford 289
1967 DeTomaso Mangusta
Ford 289
1963 Ford 300
Ford 289
1966-1968 Ford Bronco
Ford 289
1963-1967 Ford Club Wagon
Ford 289
1963-1968 Ford Country Sedan
Ford 289
1963-1968 Ford Country Squire
Ford 289
1964-1968 Ford Custom
Ford 289
1964-1968 Ford Custom 500
Ford 289
1963-1968 Ford Fairlane
Ford 289
1964-1968 Ford Falcon
Ford 289
1964-1965 Ford Falcon Sedan Delivery
Ford 289
1963 Ford Ford 300
Ford 289
1963-1967 Ford Galaxie
Ford 289
1963-1967 Ford Galaxie 500
Ford 289
1964-1969 Ford GT40
Ford 289
1965-1968 Ford LTD
Ford 289
1964-1968 Ford Mustang
Ford 289
1963-1968 Ford Ranch Wagon
Ford 289
1960-1961 Ford Ranchero
Ford 289
1965-1968 Ford Ranchero
Ford 289
1964 Ford Sprint
Ford 289
1968 Ford Torino
Ford 289
1964-1967 Mercury Caliente
Ford 289
1966-1967 Mercury Capri
Ford 289
1964-1968 Mercury Comet
Ford 289
1967 Mercury Commuter
Ford 289
1967-1968 Mercury Cougar
Ford 289
1963 Mercury Country Cruiser
Ford 289
1964-1968 Mercury Cyclone
Ford 289
1963 Mercury Meteor
Ford 289
1968 Mercury Montego
Ford 289
1964-1967 Mercury Villager
Ford 289
1966-1967 Mercury Voyager
Ford 289
1963-1968 Shelby Cobra
Ford 289

